Místo boje s terorismem správa špionáže. Trump jmenoval šéfem tajných služeb Maguirea

Úřadujícím šéfem amerických tajných služeb bude Joseph Maguire. Oznámil to ve čtvrtek na Twitteru prezident Donald Trump. Dosavadní ředitel Národního protiteroristického střediska Maguire převezme úřad po Danu Coatsovi 15. srpna, oznámil Trump. Není ale jasné, zda Maguire ve funkci zůstane a stane se řádným šéfem tajných služeb. 

Joseph Maguire
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Ron Sachs

Coats na svou pozici rezignoval poté, co měl s Trumpem několik sporů, které se týkaly i ruského vměšování do amerických voleb. Jako Coatsova nástupce Trump nejprve navrhl loajálního republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, který ale čelil tvrdé kritice kvůli nezkušenosti a nakonec se rozhodl zůstat v pozici zákonodárce.

Trump měl s Coatsem, který akceptoval závěry amerických zpravodajských služeb, podle nichž se Rusko vměšovalo do prezidentských voleb v roce 2016 ve snaze posílit podporu Trumpa, napjaté vztahy. Prezident zároveň nesouhlasil s analýzami tajných služeb týkajících se Íránu či severokorejského jaderného programu.

Není jasné, zda Maguire ve funkci zůstane

Dlouholetý důstojník amerického námořnictva Maguire se s aktivní službou rozloučil v roce 2010 v hodnosti viceadmirála. Do čela Národního protiteroristického střediska ho Trump navrhl loni a šestašedesátiletý Maguire se úřadu ujal po schválení Senátem v prosinci.

Podle zákona musel Trump jmenovat nového úřadujícího šéfa DNI z řad vysoce postavených zaměstnanců úřadu. A vládní agentura pro boj s terorismem, kterou Maguire vedl, spadá pod DNI. Trumpovu volbu trvalého nástupce šéfa DNI pak ale musí potvrdit Senát.

Podle zdrojů v Bílém domě a amerických médií jsou možnými kandidáty na trvalého nástupce republikánští kongresmani Mike McCaul a Devin Nunes či americký velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra. Zda ve funkci Maguire zůstane a bude prezidentem oficiálně nominován ke schválení Senátem, tak podle agentury AP není jasné.