Myanmar propustil dva novináře agentury Reuters, ve vězení byli přes 500 dní

V Myanmaru byli v úterý propuštěni dva novináři agentury Reuters uvěznění za údajné držení tajných dokumentů. Za mřížemi strávili více než 500 dní. Jejich propuštění bylo součástí amnestie, kterou prezident Win Myin udělil celkem 6520 vězňům. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na svědky a šéfa věznice.

Video Události
video

Události: Dva novináři Reuters jsou na svobodě

Devětadvacetiletý Ťjo Sou U a třiatřicetiletý Wa Lone byli odsouzeni loni v září k sedmiletému vězení za neoprávněné držení tajných státních dokumentů. Novináři psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů. Oba muži trvali na své nevině. Také agentura Reuters tvrdila, že muži se nedopustili žádného trestného činu, a žádala jejich propuštění. Koncem dubna ještě nejvyšší soud odmítl jejich konečné dovolání.

Nyní se však dočkali svobody díky amnestii. Myanmarský prezident od minulého měsíce nechal tímto způsobem propustit tisíce vězňů. V Myanmaru je obvyklé propouštění vězňů na amnestii v období kolem tradičního nového roku, který začal 17. dubna.

„Jsem velmi šťastný a chtěl bych poděkovat našim rodinám a přátelům, kteří usilovali o naši svobodu, a také lidem z celého světa, kteří s námi sympatizovali,“ prohlásil po propuštění reportér Wa Lone. „Je úžasné setkat se opět s rodinou a s kolegy. Nemohu se dočkat, až se vydám do redakce,“ dodal.

„Máme nesmírnou radost, že Myanmar propustil naše kolegy,“ uvedl v prohlášení šéfredaktor agentury Reuters Stephen Adler. „Od zatčení před 511 dny se tito novináři stali symbolem významu svobody slova po celém světě,“ dodal. 

OSN: Útok na Rohingy je etnická čistka 

Z Arakanského státu na západě Myanmaru uprchlo kvůli násilnostem armády od srpna 2017 do sousedního Bangladéše přes 700 tisíc Rohingů. OSN operace myanmarské armády, které spustil útok rohingských povstalců na stanoviště policie v Arakanském státě, označila za etnickou čistku.

Před svým zatčením Ťjo Sou U a Wa Lone zdokumentovali případ masakru v rohingské vesnici Indin. Sedm vojáků bylo následně odsouzeno k šesti až deseti rokům vězení. Jde o jediný případ, kdy myanmarská armáda přiznala, že vojáci Rohingy zavraždili. Za svůj reportážní materiál, který obsahoval výpovědi pachatelů, svědků a rodin obětí, byli Ťjo Sou U a Wa Lone letos oceněni Pulitzerovou cenou.

Odsouzení novinářů kritizovaly Spojené státy, Evropská unie i řada dalších zemí a organizací pro lidská práva, které vyzvaly k jejich okamžitému a bezpodmínečnému propuštění. Jejich věznění bylo vnímáno jako jeden z příkladů svědčících o tom, že proces demokratických reforem, zahájený po nástupu vlády vedené nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij v roce 2016, se zastavil.

Myanmar podle Human Rights Watch stále pronásleduje další novináře

Propuštění novinářů přivítali i představitelé OSN. „Úřad OSN v Myanmaru vnímá propuštění novinářů jako krok ke zlepšení svobody tisku a známku odhodlání myanmarské vlády pokračovat na cestě k demokracii,“ konstatuje se v prohlášení Spojených národů.

Zástupce šéfa asijské pobočky organizace Human Rights Watch Phil Robertson nicméně poukázal na to, že Myanmar pronásleduje další bloggery a novináře, kteří píší kriticky o armádě a vládě. „Nerespektování svobody médií svědčí o špatné situaci v oblasti lidských práv a demokracie v době, kdy se Myanmar připravuje na parlamentní volby plánované na rok 2020,“ uvedl Robertson.