Pulitzerovu cenu dostaly deníky za články o Trumpových aférách, agentury za zprávy z Jemenu a Myanmaru

Pulitzerovu cenu získaly listy The Wall Street Journal a The New York Times za články o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, financích jeho rodiny a Trumpových údajných aférách se ženami. Za zahraniční reportáže byl oceněn tým AP, který působil v Jemenu, a novináři Reuters, kteří psali o situaci v Myanmaru a za údajné neoprávněné držení státních dokumentů byli odsouzeni na sedm let do vězení.

Zaměstnanci agentury AP na vyhlášení Pulitzerovy ceny v New Yorku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Seth Wenig

The Wall Street Journal byl, pokud jde o vnitroamerické zpravodajství, oceněn za články týkající se bývalého Trumpova právníka Michaela Cohena. Ten v roce 2016 údajně uplatil dvě bývalé Trumpovy milenky, aby mlčely o poměru s budoucím prezidentem a neohrozily jeho šance na volební vítězství.

Deník The New York Times byl oceněn za články o údajných daňových machinacích a podvodech z 90. let, díky nimž se nynější prezident dostal k mnohamilionovému majetku po svém otci.

Novináři agentury AP získali cenu za zahraniční reportáže, ve kterých informovali o násilnostech a utrpení obyvatel Jemenu zmítaného občanskou válkou. Reportérka Maggie Michaelová spolu s fotografem a kameramanem strávili v Jemenu rok. V sérii reportáží mimo jiné popisovali, jak lidé v některých částech Jemenu musí jíst listy, protože se k nim kvůli zkorumpovaným úředníkům nemůže dostat humanitární pomoc.

Zadržené novináře agentury Reuters po soudním slyšení v myanmarské metropoli Rangún odváží policie (20. srpna 2018)
Zdroj: Reuters
Autor: Ann Wang

Porota Kolumbijské univerzity ocenila za zahraniční reportáže i novináře agentury Reuters, jejichž práce je stála svobodu. Dva myanmarští novináři psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů. Loni v září byli odsouzeni k sedmiletému vězení za neoprávněné držení tajných státních dokumentů. Jejich odsouzení kritizovaly Spojené státy, Evropská unie i řada dalších zemí a organizace pro lidská práva, které vyzvaly k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění novinářů.

Pulitzerova cena se uděluje od roku 1917, je považována za vrchol amerických žurnalistických ocenění. Zakladatelem je americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer. Cenu uděluje Kolumbijská univerzita v New Yorku. V současnosti ceny uděluje v 21 kategoriích. Ve dvaceti získává oceněný odměnu 10 tisíc dolarů, v kategorii veřejné služby dostává zlatou medaili.