Španělské volby vyhráli vládní socialisté, zřejmě je ale čekají složitá koaliční jednání

Španělští socialisté vyhráli předčasné parlamentní volby, které v politicky roztříštěné zemi provázela nebývale vysoká účast. Po sečtení více než 96 procent okrsků získali téměř 29 procent hlasů. S ohledem na zisky ostatních stran to pro nynějšího premiéra Pedra Sáncheze znamená, že k sestavení případné levicové vládní koalice bude potřebovat více než jednoho partnera. Do parlamentu pak poprvé pronikla protiimigrační strana Vox, která by měla v 350členném Kongresu získat 24 mandátů.

Příznivci socialistů o volebním večeru
Zdroj: Reuters Autor: Sergio Perez

Volby, které měly ukončit politický pat v zemi dlouhá léta zvyklé na jednobarevné vlády, podle španělských komentátorů povedou ke složitým koaličním jednáním.

Socialisté (PSOE), kteří vyhráli volby po 11 letech, mají podle průběžného sčítání 122 mandátů. Druhé místo patří se 66 mandáty konzervativním lidovcům (PP). Strana stižená odlivem voličů kvůli korupčnímu skandálu a neschopnosti řešit krizi v Katalánsku výrazně propadla, neboť v minulých volbách v roce 2016 měla více než dvojnásobný zisk. 

Třetí je liberální strana Ciudadanos s 57 mandáty. S touto formací by Sánchez mohl složit většinovou vládu a jednání s jejím šéfem Albertem Riverou před volbami nevyloučil. Předseda liberálů, který postavil kampaň na slibu odstavit levici od moci, však možnou spolupráci s PSOE dosud kategoricky odmítal.

Jenom Unidas Podemos nebude Sánchezovi stačit 

Čtvrtá pozice patří protestní levicové formaci Unidas Podemos, která má 42 křesel. Pokud by Sánchez chtěl sestavit koalici s ideově nejbližším partnerem, potřeboval by ještě podporu menších regionálních stran. 

Podle médií by mohli novou Sánchezovu vládu podpořit baskičtí nacionalisté a katalánští separatisté, kteří mu loni pomohli k funkci premiéra za slib jednání o širší autonomii. Letos ale separatisté spolu s opozicí odmítli vládní návrh rozpočtu a Sánchez pak vyhlásil předčasné volby. 

Katalánské separatistické formace získají v novém parlamentu přes 20 křesel, dvě baskické nacionalistické strany pak desítku. Strana Vox, která brojí proti feministkám či nelegální migraci, je první krajně pravicovou formací, jež bude mít zastoupení v Kongresu od pádu diktatury v roce 1975. V Senátu už má Vox jednoho zástupce po loňských volbách v Andalusii. Zisk 24 křesel je však pro stranu přibližně o deset méně, než jí předpovídaly poslední průzkumy.

Podporovatelé strany Vox očekávají výsledky předčasných voleb
Zdroj: Reuters
Autor: Susana Vera

K urnám tentokrát dorazily více než tři čtvrtiny voličů, což je výrazně nad průměrem předchozích hlasování. Ve srovnání s minulými volbami z roku 2016 účast vzrostla o téměř deset procentních bodů. „Španělé doufali, že když přijdou v co nejhojnějším počtu, že výsledek bude jednoznačně znamenat, že takové jsou názory současných Španělů a že politici budou muset na základě toho jednat a vytvářet koalice,“ uvedl zpravodaj ČT v Madridu Petr Zavadil.

Španělé totiž šli k parlamentním volbám již potřetí za necelé čtyři roky. V zemi se od pádu diktatury v roce 1975 až do roku 2015 střídaly většinové vlády lidovců a socialistů, ve volbách před čtyřmi lety však poprvé nezískala žádná ze stran většinu. Král proto půl roku poté vyhlásil předčasné volby, které vyhrála PP a vládla s podporou lidovců až do loňska, kdy parlament vyslovil jejich vládě nedůvěru a nastoupil Sánchez.