
Napětí na hranicích Venezuely a Kolumbie
Během posledních 48 hodin uprchlo před diktaturou venezuelského vůdce Nicoláse Madura 146 členů ozbrojených sil do kolumbijského departmentu Norte de Santander a dalších deset do departmentu Arauca, informoval migrační úřad. První dezerce se odehrály už v sobotu ráno.
Další dezertérka popsala nedělní atmosféru na venezuelských hranicích jako napjatou. „Myslela jsem na to, že nemohu ublížit vlastním lidem,“ řekla BBC. „Moje dcera je stále ve Venezuele a to mě zraňuje nejvíc. Ale udělala jsem to pro ni. Je to těžké, protože nevím, co jí (venezuelské úřady) mohou udělat,“ dodala žena.
„Vážíme si odvahy a vlasteneckého ducha více než 160 vojáků a policistů, kteří se včera (v sobotu) přidali na stranu ústavy,“ napsal v neděli na Twitteru Guaidó, který je od ledna předsedou parlamentu a jehož už přes padesát států uznalo prozatímním prezidentem Venezuely.
Právě venezuelští vojáci a hlavně armádní důstojníci jsou pro změnu režimu ve Venezuele klíčoví. Zatím se je ale opozici nepodařilo přimět, aby se přidali na její stranu, i když už jim v lednu slíbila amnestii.

Střelba, pláč, sanitky. Na hranicích Venezuely demonstrovali Madurovi odpůrci
O víkendu zemřeli nejméně čtyři lidé
První dezerce se odehrály poté, co přišla z hlavního města regionu Norte de Santander Cucúty zpráva o tom, že do Venezuely vyrazily kamiony naložené potravinami a léky. Maduro přitom nechal v pátek hranice uzavřít a na hraničních přechodech se o víkendu odehrály násilné potyčky demonstrantů s venezuelskými pohraničníky. Zemřeli při nich nejméně čtyři lidé.
Víkendové násilí na venezuelsko-kolumbijské hranici, kde někdo i zapálil kamion s dodávkami potravin a léků, mají z části na svědomí takzvané colectivos. Tyto ozbrojené gangy civilistů za sociální výhody od režimu podporují Madura a při demonstracích násilím zasahují proti opozici. Podle svědků, které citoval server BBC, právě členové těchto skupin stříleli a házeli kameny i o víkendu na lidi v pohraničí.
Lídři amerických zemí: Tlak na Madura musí zesílit
Guaidó se v pondělí v kolumbijské metropoli Bogotá účastní setkání vůdců zemí v regionu. „Je důležité znovu nastolit ve Venezuele demokracii, neboť ti, kteří si přisvojují moc, ohrožují stabilitu kontinentu,“ řekl podle agentury AFP Guaidó na úvod setkání, na které přijel i americký viceprezident Mike Pence.
Političtí lídři desítky amerických států se při této příležitosti shodli, že tlak na autoritářského Madura je třeba zesílit, aby se v zemi podařilo co nejdříve nastolit demokracii.
Část předních představitelů venezuelské opozice před jednáním vyhlašovala, že chce přesvědčit USA a další země, aby k Madurovu odstranění použily sílu. Sám Guaidó však zdůrazňoval, že zásadní je zachování míru v zemi. Na závěr schůzky by politici měli přijmout společnou deklaraci.
Pence v Bogotě zopakoval své dřívější tvrzení, že „všechny možnosti jsou na stole“. Zároveň vyzval země regionu, aby zavedly sankce proti představitelům Madurova režimu a venezuelskému státnímu ropnému průmyslu. Americké ministerstvo financí v pondělí uvalilo sankce na čtyři další venezuelské představitele, kterým zmrazilo majetek a zakázalo cestovat do USA.
Pence v pondělí také oznámil, že USA vysílají do zemí sousedících s Venezuelou pomoc v hodnotě 56 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč), určenou pro uprchlíky kteří odcházejí ze země stižené hladem a nedostatkem základního zboží. Podle Pence již USA vyslaly do Venezuely humanitární náklad v hodnotě 139 milionů dolarů, jehož většina čeká u hranic.