„Nesmíme dopustit, aby nás předběhli.“ Trump vydal pokyn ke zřízení vesmírných ozbrojených sil

Americký prezident Donald Trump vydal v úterý pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil Spojených států zaměřené na vesmír. Podepsal politickou direktivu, která tvoří právní základ pro zřízení samostatných vesmírných jednotek, jež budou po námořnictvu, námořní pěchotě, pozemních silách, letectvu a pohraniční stráži šestou složkou vojska. 

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Jim Young

Trump už od loňského jara hovoří o tom, že vytvoří vesmírné síly, které budou rovnocenné s ostatními druhy ozbrojených sil. „Když jde o obranu Ameriky, nestačí pouhá americká přítomnost ve vesmíru. Potřebujeme americkou dominanci ve vesmíru,“ prohlásil prezident před červnovým zasedáním sboru pro otázky amerického vesmírného programu.

USA, které v posledních letech mimo jiné z finančních důvodů omezily výdaje na vesmírný program, podle Trumpa nesmějí dopustit, „aby nás předstihly Čína, Rusko a další země“. Bývalý ministr obrany Jim Mattis měl původně k plánu výhrady kvůli vysokým nákladům, nakonec ale myšlenku podpořil.

 Viceprezident Mike Pence loni v létě uvedl, že Spojené státy do roku 2020 vytvoří organizační strukturu svých kosmických vojsk, aby si zajistily převahu ve vesmíru. Dřív byl podle Pence vesmír pokojný a nekonfliktní, teď je ale „přeplněný a nepřátelský“.

Vybudování nové armádní složky musí schválit Kongres, kde se už údajně podpora pro návrh hledá. Pence vyzval americké zákonodárce, aby v příštích pěti letech uvolnili na budování vesmírných sil částku osm miliard dolarů (asi 184 miliard korun). Dosud jsou americké kosmické vojenské prostředky pod velením letectva a v první fázi budování v této podřízenosti zůstanou.