Thajská princezna se vzepřela tradicím a chce být premiérkou. Nesouhlas krále ji asi z boje vyřadí

3 minuty
Horizont ČT24: Bezprecedentní kandidatura thajské princezny
Zdroj: ČT24

Nejstarší sestra thajského krále, princezna Ubolratana Radžakanjaová bude usilovat o post premiérky v thajských volbách 24. března. Kandidovat bude za stranu, která má blízko ke svrženému premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi. Sokem se jí stane dosavadní premiér Prajutch Čan-Oča, který se dostal k moci, když armáda v květnu 2014 svrhla demokraticky zvolenou vládu Šinavatrovy sestry Jinglak. Král ale se sestřinou kandidaturou nesouhlasí.

Thajský král Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun, který v prosinci 2016 formálně převzal trůn po svém zesnulém otci Pchúmipchonu Adundétovi, označil sestřino rozhodnutí kandidovat na premiérku za „nevhodné“ a neústavní. Podle agentury Reuters tím šestašedesátiletý monarcha patrně pohřbil její kandidaturu, protože nesouhlas krále pravděpodobně povede k tomu, že ji volební komise diskvalifikuje. 

Zapojení vysoce postaveného člena královské rodiny do politiky, a to jakýmkoli způsobem, je krokem, který je v rozporu s tradicemi, zvyky a kulturou země. Proto je pokládáno za krajně nevhodné.
Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun
thajský král

Nečekané oznámení o kandidatuře sedmašedesátileté princezny Ubolratany radikálně mění thajskou politickou scénu, kde armáda byla vždy vnímána jako instituce, která je k monarchii nejloajálnější, zatímco stranu svrženého premiéra Šinavatry monarchisté označovali spíše za nepřátelskou vůči královské rodině.

Výsledek voleb, které jsou vnímány jako příležitost k obnově demokracie v Thajsku, je tak podle analytiků nyní naprosto nepředvídatelný.

Za favorita hlasování byl doposud označován šéf vládnoucí junty Čan-Oča, a to i vzhledem ke změnám ústavy a volebních zákonů, které jeho vláda zavedla s cílem zkomplikovat politickým stranám stojícím v opozici k armádě získání premiérského úřadu. Kandidatura princezny Ubolratany za populistickou stranu, která je frakcí Strany Thajců založené expremiérem Šinavatrou, ale šance Šinavatrových přívrženců výrazně zvyšuje.

Přestože Thajsko je od roku 1932 konstituční monarchií, má královská rodina v zemi obrovský vliv a uctívají ji miliony obyvatel. Pro šéfa junty bude tak těžké politický vzestup princezny zastavit.

„V případě, že strany spojené se Šinavatrou ve volbách zvítězí, bude pro armádu a roajalisty velmi složité proti výsledku protestovat a snažit se ho změnit,“ uvedl americký politolog specializující se na oblast jihovýchodní Asie Allen Hicken.

Princezna má titul z MIT, je filantropka a herečka

Princezna Ubolratana je navíc označovaná za schopnou kandidátku. Vystudovala matematiku a biochemii na Massachusettském technickém institutu (MIT) v USA a má rovněž magisterský titul z Kalifornské univerzity v oboru veřejné zdravotnictví.

Ve Spojených státech žila více než 26 let, po návratu do Thajska v roce 2001 se začala věnovat charitativní činnosti a propagaci thajského turistického průmyslu. V Thajsku mnozí lidé Ubolratanu znají i jako herečku z televizních seriálů.

Do politiky příslušníci thajské monarchie podle tradice doposud nevstupovali, Ubolratana, označovaná v Thajsku běžně za princeznu, se ale již v roce 1972 vzdala svých královských titulů, když se provdala za spolužáka z MIT Američana Petera Jensena. „Vzdala jsem se královských titulů a žila jsem jako neurozený občan,“ napsala Ubolratana ke své kandidatuře na Instagramu.

Strana dosavadního favorita vyzývá k přezkumu princezniny kandidatury

Malá Lidová reformní strana, která byla založena loni a podporuje premiéra Prajutcha Čan-Oču, ale přesto kandidaturu princezny kritizovala. Volební komisi strana vyzvala, aby zhodnotila, jestli princezna svou kandidaturou neporušila zákon zakazující politickým stranám využívat královskou rodinu ke kampani. Volební komise musí do příštího pátku rozhodnout, zda kandidáty ucházející se o post premiéra schválí, či odmítne.

Konflikt mezi monarchii nakloněnými zástupci vyšší a střední třídy v Bangkoku a dalších městech a Šinavatrovými příznivci na venkově vedl v Thajsku v uplynulých 15 letech opakovaně k pouličním protestům, vojenským převratům a násilným střetům.

Otázkou nyní je, zda princeznina kandidatura představuje snahu znepřátelené tábory s královým souhlasem sjednotit, nebo zda se jedná o odvážnou hru Šinavatrových stoupenců, jejímž cílem je využít obliby královské rodiny mezi Thajci, píše agentura Reuters.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
22:35Aktualizovánopřed 36 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 3 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 3 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...