Média: Demokraté zvažují, že dají Trumpovi peníze na posílení hranic. Místo zdi mají jít na čidla či drony

Demokratičtí a republikánští členové amerického Kongresu se možná přibližují kompromisu ohledně stavby hraniční zdi a uvolnění peněz pro fungování vládních institucí. Naznačují to informace amerických médií. Šéf poslaneckého klubu demokratů ve Sněmovně reprezentantů Steny Hoyer řekl, že jeho kolegové zvažují možnost uvolnění „značné sumy dalších peněz“ na posílení hraniční bezpečnosti. Právě tím Trump mimo jiné podmiňuje obnovení toku vládních financí. Peníze ale nemají jít na zeď na hranici s Mexikem.

Donald Trump před měsícem zablokoval financování čtvrtiny vládních úřadů, aby si vynutil souhlas demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů se stavbou zdi či plotu na hranicích s Mexikem. Demokraté dosud požadavek na uvolnění 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun) odmítali s tím, že prvním krokem k jednání musí být odblokování vládních financí.

Podle serveru Politico se proslýchá, že demokraté by nakonec mohli prezidentovi kýženou sumu poskytnout. Nebude ovšem výslovně určena na stavbu hraniční zdi, ale na posílení infrastruktury – nákup nových dronů, čidel, senzorů a rentgenových zařízení – a na zvýšení platů pro pohraničníky.

Možnost uvolnit Trumpovi požadované finanční prostředky připustil i vlivný demokratický poslanec James Clyburn. I on ale podmínil vyplacení peněz tím, že je Bílý dům nepoužije na stavbu zdi. Clyburn v Kongresu hovořil o „zídce“, dronech a senzorech a o zvýšení personálního stavu pohraniční stráže.

Prezident na hraniční bariéře trvá

Trump ale podle všeho na svých požadavcích zatím trvá. Na Twitteru napsal, že republikáni jsou v otázce zabezpečení hranic vzácně jednotni. „Chceme jednou provždy skoncovat se zločinností a drogami! Bezpečnost hranic a zeď! Nepochybně!“ napsal prezident.

Oběťmi sporu se stalo přes 700 tisíc státních zaměstnanců, kteří už pátý týden kvůli zablokování vládních financí nedostávají plat. Trump zatím ustoupit nehodlá, přestože podle středeční zprávy listu The New York Times rozpočtová nouze ovlivňuje i chod Bílého domu. Politická agenda prezidentské kanceláře se zastavila, jediné, co Trumpa zajímá, je prý stavba hraniční zdi.

Kvůli shutdownu je v ohrožení i prezidentův tradiční projev. Trump ve středu v dopise šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové zdůraznil, že se nevzdal plánu přednést poselství o stavu Spojených států v původně stanoveném termínu a na původně stanoveném místě. Pelosiová mu ale minulý týden doporučila, aby řeč odložil, což potvrdila i nyní.

Hlava státu nemůže sama o sobě o parlamentním projevu rozhodnout, musí vyčkat oficiálního pozvání dolní komory. Poselství o stavu unie, které prezident pronáší ve Sněmovně reprezentantů k členům obou komor Kongresu, je slavnostní událost zorganizovaná tradičně za účasti mnoha hostů. Pronést poselství ukládá prezidentům ústava.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 8 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 8 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 8 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 15 hhodinami
Načítání...