Politika z německé AfD brutálně napadli maskovaní muži. Skončil v nemocnici

Poslance a regionálního šéfa protiimigrační AfD v Brémách Franka Magnitze napadla skupina útočníků a způsobila mu těžká zranění. Policie předpokládá, že útok měl politický motiv. Magnitz dostal policejní ochranku a zůstává v nemocnici. Podobné brutální napadení politiků je ve spolkové republice výjimečné. Případ vyšetřuje zvláštní policejní komise.

Video Události
video

Události: Násilníci zbili poslance AfD

Čin se podle policie odehrál v pondělí kolem 17:20 na Goethově náměstí nedaleko historického centra Brém.

Trojice zamaskovaných mužů Magnitze podle prohlášení AfD mlátila dřevěnou tyčí, až ztratil vědomí. I když už ležel na zemi, kopali ho do hlavy. Policie hovoří o nejméně třech pachatelích a zatím neznámém předmětu, který k útoku použili. Rozsah zranění politika, který se zotavuje v nemocnici, je patrný z fotografie, kterou na Twitteru zveřejnil šéf strany Jörg Meuthen.

Šestašedesátiletý Magnitz, který byl po útoku převezen do nemocnice, počítá s tím, že v péči lékařů zůstane alespoň do víkendu. Podle lékařských odhadů by se měl plně zotavit. Na útok si podle svých slov příliš nepamatuje, protože při něm velmi brzy upadl do bezvědomí. Na místě ho pak objevili dva řemeslníci. Do budoucna si chce ve městě dávat větší pozor.

„Zbabělé a život ohrožující napadení Franka Magnitze je výsledkem dlouhodobé štvanice politiků a médií proti nám, kterou nyní v Brémách zjevně levicoví teroristé přetavili v čin. Bude boj proti AfD úspěšný až ve chvíli, kdy při takových útocích někdo zemře?“, napsali ve společném prohlášení předsedové strany Meuthen a Alexander Gauland. Ten poté na tiskové konferenci zopakoval, že po konzultaci s Magnitzem si je jistý, že čin byl politicky motivován.

Politici čin ostře odsoudili

Kromě AfD, která hovoří o atentátu a černém dni pro demokracii, odsoudili útok také zástupci dalších stran. „Brutální útok na poslance Franka Magnitze v Brémách je potřeba tvrdě odsoudit. Snad se policii podaří pachatele rychle dopadnout,“ napsal na Twitteru mluvčí kancléřky Angely Merkelové (CDU) Steffen Seibert.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier čin odsoudil v dopise adresovaném napadenému politikovi. „Každá forma násilí proti zvolenému zástupci je útokem na náš právní stát. Tomu se musíme společně a odhodlaně postavit,“ uvedl.

Ministr zahraničí za sociální demokracii (SPD) Heiko Maas na Twitteru uvedl, že násilí nikdy nemůže být prostředkem politických sporů a je přitom úplně jedno, proti komu míří.

Podobně reagoval i jeden z dlouhodobě nejtvrdších kritiků AfD Cem Özdemir ze strany Zelených. „Kdo bojuje nenávistí s nenávistí, nechá na konci zase zvítězit nenávist,“ poznamenal.

AfD posiluje bezpečnostní opatření

Protestní strana se v posledních měsících stala například v Sasku terčem několika útoků – většinou šlo o poškození jejích kanceláří. Ve čtvrtek dokonce před kanceláří AfD v saském Döbelnu vybuchla nálož. Útoky na svou kancelář nebo auto zažila strana také v Brémách. Podle veřejnoprávní televize ARD je to právě AfD, která je z parlamentních stran napadána nejčastěji.

Násilné akce z poslední doby už mají konkrétní dopady na její chování. Shromáždění, na němž AfD v saské Riese bude od pátku vybírat své kandidáty do Evropského parlamentu, se uskuteční za zpřísněných bezpečnostních opatření. Několikadenní zasedání frakce AfD v bavorském zemském sněmu se pak dokonce odehraje na utajeném místě.

Útoky na politiky nejsou v Německu časté. Z posledních let jsou zřejmě nejznámější dva případy. Jedním byl pokus o vraždu současné primátorky Kolína nad Rýnem Henriette Rekerové z roku 2015, při němž málem přišla o život, druhým předloňský útok nožem na starostu západoněmecké obce Altena Andrease Hollsteina (CDU). V obou případech byl důvodem napadení nesouhlas s otevřeným migračním přístupem těchto politiků.