Boj o rozpočet v USA nekončí. Trump zvažuje vyhlásit stav nouze a postavit zeď bez Kongresu

3 minuty
Demokraté schválili dvojici návrhů ukončujících nouzové fungování vládních úřadů
Zdroj: ČT24

Jednání zákonodárců s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o finančním sporu kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem žádné řešení nepřineslo. Šéf demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer po schůzce prohlásil, že Trump je připraven blokovat financování federálních úřadů i roky. Sněmovna reprezentantů schválila ve čtvrtek večer dvojici návrhů, které ukončují nouzové fungování vládních úřadů. Bílý dům ale před hlasováním varoval, že poradci prezidenta doporučili návrhy vetovat.

Trump po jednání s představiteli Kongresu prohlásil, že zeď je pro ochranu hranic s Mexikem nezbytná, schůzku nicméně považuje za přínosnou. Prezident rovněž uvedl, že zvažuje využití svých mimořádných pravomocí k postavení zdi bez souhlasu Kongresu. „Můžeme vyhlásit vnitrostátní stav nouze. Neudělal jsem to. Ale možná to udělám. Můžeme vyhlásit stav nouze a zeď postavit velmi rychle,“ řekl Trump.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová označila jednání za místy hádavé. Zdůraznila přitom, že dokud nebude obnoveno financování federálním úřadům, není možné vyřešit spor o podobu ostrahy hranic.

Šéf Bílého domu naopak trvá na tom, že součástí opatření, které zajistí federálním úřadům peníze na jejich chod, bude i 5,6 miliardy dolarů (zhruba 126 miliard korun) na zeď. Tyto finance ale demokraté Trumpovi dát nechtějí. Zeď považuje Trump za klíčovou pro ochranu hranic před pašeráky lidí, zbraní a drog, její stavbu slíbil v prezidentské kampani.

Demokraté krátce poté, co získali ve sněmovně většinu, prosadili text, který má zajistit dostatek peněz pro většinu federálních úřadů do konce září. Jenže nepočítají s penězi, které požaduje prezident Trump na stavbu zdi na hranici s Mexikem. 

Koho postihlo omezení financování federálních úřadů
Zdroj: ČT24

Jeden z nových návrhů zajišťuje finance pro většinu úřadů do zářijového konce fiskálního roku, druhý se týká pouze peněz pro klíčové ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které zajišťuje ochranu hranic. Pro něj demokraté navrhli financování pouze do 8. února s tím, že do té doby by se obě strany měly dohodnout na kompromisu týkajícím se peněz na zeď.

Republikáni, kteří ovládají Senát, aktivitu demokratů kritizovali jako „zbytečné hlasování, jež nezajišťuje prostředky k ochraně hranic“. 

„Je poměrně jasné, že návrhy, které předložili demokraté, tak republikánský předseda Senátu řekl, že se jimi Senát vůbec nebude zabývat. Protože se prezident Trump pořád tváří, že pokud nedostane 5,3 miliardy na tu svoji slavnou zeď, tak ty zákony bude vetovat,“ uvedl ve Studiu 6 vedoucí katedry severoamerických studií FSV UK Kryštof Kozák.

Obě strany podle něj naznačují, že může přetahovaná ohledně rozpočtu trvat ještě nějakou dobu. Nakonec se ale dohodnout musí.

7 minut
Kryštof Kozák: Obě strany naznačují, že spor ještě může nějakou dobu trvat
Zdroj: ČT24

Omezení financování postihlo asi 800 tisíc úředníků

Americké úřady fungují v omezeném režimu od 22. prosince. Demokratičtí poslanci krizovou situaci ohledně rozpočtu označili za následek „záchvatu vzteku“, který prý postihl prezidenta Trumpa. Vůdci demokratů v obou parlamentních komorách Nancy Pelosiová a Chuck Schumer vydali prohlášení, podle něhož šéf Bílého domu „dostal, co chtěl“. Zeď, kterou touží vystavět, by podle obou politiků byla neúčinná a zbytečně drahá.

Zastavení či přiškrcení toku peněz se týká 15 oddělení na úrovni ministerstev a desítek vládních agentur, nemělo by se ale nijak dotknout důležitých oblastí, jako je bezpečnost, akutní zdravotní péče či ostraha hranic.

Krizová situace nicméně postihla asi 800 tisíc vládních úředníků, kteří se ocitli bez výplaty. Kolem 420 tisíc z nich zůstalo v práci, zbytek dostal neplacené volno. Postižen byl například prakticky celý Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), centrální daňový úřad IRS nebo 80 procent zaměstnanců amerických národních parků. Mnoho z nich proto zavřelo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenská koalice si přerozdělila křesla, Smer posílí

Tříčlenná vládní koalice slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) se dohodla na novém přerozdělení křesel v kabinetu. Ficova strana získá kontrolu nad dvěma dalšími ministerstvy na úkor svých koaličních partnerů Hlas a Slovenská národná strana (SNS), jejichž kluby dříve přišly o poslance.
před 15 mminutami

Trump zesiluje kritiku Ukrajiny, nařkl ji ze zahájení války

Prezident USA Donald Trump nepravdivě naznačuje, že za ruskou agresi na Ukrajině může Kyjev, upozorňují americká média. Trump v úterý vyostřil svou kritiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Nejde o jedinou ránu pro Kyjev ze strany USA z posledních dní. Britský list The Telegraph zveřejnil podmínky amerického návrhu o dodávkách ukrajinských vzácných nerostů, které se podle něj rovnají „ekonomické kolonizaci“. Zelenskyj prohlásil, že Trump žije v dezinformačním prostoru. Trumpova slova ocenil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
12:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nové sankce EU cílí na ruské banky i stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
09:19Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Značná část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
09:08Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 7 hhodinami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 8 hhodinami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 10 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 11 hhodinami
Načítání...