Německo odškodní lidi, kteří byli za nacismu evakuováni do Británie. Včetně Wintonových dětí

Německo souhlasí s jednorázovou finanční kompenzací lidem, kteří byli z nacistické třetí říše a okupovaných zemí jako děti evakuováni do Británie. O opatření, které se týká i dětí z tehdejšího protektorátu Čechy a Morava, informovala newyorská Konference o židovských hmotných nárocích vůči Německu (JCC). Berlín vyplatí 2500 eur asi tisícovce z evakuovaných, kteří jsou dosud naživu.

Pomník rozloučení na Hlavním nádraží v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Miloš Ruml

Letos uplyne 80 let od začátku transportů, díky nimž se tisíce židovských dětí dostaly z nacistického Německa a jím okupovaných zemí do Velké Británie. Dnes jich podle odhadů žije asi tisícovka, polovina z nich ve Spojeném království. Podle mluvčího JCC Grega Schneidera se Německo vyplacením kompenzace „symbolicky hlásí k jejich utrpení“.

Britská vláda vyslovila souhlas s přijetím neurčeného počtu židovských dětí evakuovaných z Německa a jím obsazených území po brutálním nacistickém protižidovském pogromu v listopadu 1938, známém jako Křišťálová noc.

Z Československa před druhou světovou válkou zachránil 669 českých a slovenských dětí převážně židovského původu sir Nicholas Winton, který zemřel v roce 2015. První děti odcestovaly 14. března 1939, poslední, osmý vlak vyrazil z Československa 2. srpna 1939. Za své činy byl Winton několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu.

Odškodnění by uvítala Milena Grenfell-Bainesová, která se jako devítiletá se svou sestrou dostala do jednoho z Wintonových vlaků a přijela do Anglie.

„Sestra, která žije v Americe, už o tom ví. Mám dojem, že musíme znovu žádat o české občanství. Začínám to zkoušet. I po 80 letech tady ty dokumenty všechny mám. Jestli vážně nějaká kompenzace bude, tak to bude fajn, aspoň budu mít něco pro děti,“ řekla Grenfell-Bainesová s tím, že zatím nezná podrobnosti o případném odškodnění.

„Bylo nás 669 a bohužel už nás tolik není, ani nemůže být. Vím, že v Praze žijí čtyři z Wintonových dětí, v Anglii tři a je možné, že o tom ani nebudou vědět,“ dodala žena, která se jako jedno z mála dětí brzy po příjezdu do Británie setkala aspoň s jedním ze svých rodičů.

Německo již vyplatilo miliardy dolarů

Program jednorázové finanční kompenzace se týká dětí odvezených z Německa, Československa, Rakouska a Polska. Z 10 tisíc dětí pocházelo 7500 z židovských rodin. Poloviny se ujaly britské rodiny, zbytek žil v hostelech, školách nebo na zemědělských farmách. Některé děti byly převezeny do USA, Izraele, Kanady nebo Austrálie.

Německo od roku 1952 vyplatilo přes 80 miliard dolarů lidem, kteří se stali oběťmi nacistické perzekuce. Příští rok JCC rozdělí 350 milionů dolarů mezi 60 tisíc lidí v 83 zemích přeživších holocaust. Dalších 550 milionů dostanou organizace zajišťující sociální služby těmto lidem.