Budovou řecké televize Skai TV otřásl v noci výbuch, škody jsou jen na majetku

Podomácku vyrobená bomba v noci z neděle na pondělí explodovala u budovy řecké televize Skai TV v Aténách. Výbuch způsobil značné materiální škody, incident se ale obešel bez zraněných, informovala agentura Reuters.

Aténské sídlo televize Skai TV
Zdroj: Skai TV

Skai TV patří mezi největší televizní stanice v Řecku a společně s dalšími tituly včetně předního deníku Kathimerini tvoří širší mediální skupinu. Řecká ministryně pro ochranu občanů Olga Gerovassiliová označila noční výbuch za útok, jehož terčem byla demokracie.

Podle policie podomácku vyrobená nálož explodovala v 02:35 (01:35 SEČ), čemuž předcházely výstražné telefonáty do dvou redakcí. Podle Skai TV byla bomba umístěna v úzké uličce vedle budovy televize a obsahovala přibližně pět kilogramů výbušniny. Výbuch rozbil okna v šesti patrech budovy a výrazně poškodil interiéry.

„Materiální škody jsou velké téměř na všech podlažích, přičemž ty největší jsou ve třetím a čtvrtém patře, kde se nachází kanceláře zaměstnanců,“ uvedla televize na svém webu. „Je to smutný pohled. Stropy se propadly na podlahu, skleněná okna rozbitá na kusy,“ citovala zprávu agentura Reuters.

„Teroristický útok nás neodradí,“ uvedla rozhlasová a televizní stanice Skai ve svém prohlášení. Obvinila přitom vládu, že nedělá dost pro to, aby ochránila média. Vládní mluvčí tato obvinění ihned odmítl. Premiér Alexis Tsipras nabídl svou „podporu novinářům a všem, kteří ve stanici, která se stala terčem útoku, pracují“.

Protiteroristická jednotka řecké policie zahájila vyšetřování; útok by mohla mít na svědomí některá z řeckých extremistických skupin. Jak poznamenala agentura AFP, útoky na média, státní podniky či ambasády jsou v Řecku v posledních letech běžné, spáchaly je většinou anarchistické nebo krajně levicové skupiny.