Obyvatelé Tijuany demonstrovali proti migrantům z karavany

Proti středoamerickým migrantům demonstrovalo v mexickém městě Tijuana, které leží na hranicích s USA, několik stovek lidí. Za poslední týden dorazilo do Tijuany už několik tisíc lidí, podle starosty města jich během pár dní bude až deset tisíc. S celými rodinami utíkají ze svých zemí před chudobou a násilím a v USA chtějí žádat o azyl.

S mexickými vlajkami a pokřiky „Vypadněte ze země!“ se asi 200 demonstrantů snažilo v neděli dostat v Tijuaně ke sportovnímu areálu, v němž místní radnice poskytla tento týden dočasné ubytování asi 2200 migrantům. Policie ale zabránila tomu, aby pochod došel až k areálu Benita Juáreze. Mezi demonstranty byli i obyvatelé amerického města San Diego, které leží na opačné straně hranice.

Účastníci demonstrace nicméně tvrdili, že nejsou proti migrantům, ale proti ilegální migraci. Požadují po federální vládě, aby situaci těchto lidí urychleně vyřešila.

„Buď ať požádají o azyl, nebo jinak zlegalizují svůj pobyt v Mexiku, nebo ať je vláda okamžitě deportuje,“ uvedli zástupci demonstrantů. Mexická vláda jim už dříve nabídla dočasné povolení k pobytu, většina z nich to ale odmítla, protože chce do USA.

Video Zprávy ve 12
video

Protesty proti karavaně migrantů v Tijuaně

Radnice města Tijuana poskytla tisícům migrantů dočasné ubytování. Mnozí z běženců ale přespávají na ulici, protože kapacity města nestačí. Starosta Tijuany Juan Manuel Gastélum požádal federální vládu o humanitární pomoc v obavě, že běženci stráví ve městě i několik měsíců, když se budou snažit žádat na hranicích o azyl v USA.

Karavana je na cestě od půlky října

Tisíce běženců jsou součástí takzvané karavany migrantů, která vyrazila v polovině října z Hondurasu. Posléze vyrazilo z Guatemaly a Salvadoru několik dalších skupin. V neděli se zformovala v Salvadoru další skupina, která čítá zatím kolem dvou stovek lidí.

Karavany migrantů ze Střední Ameriky k hranicím USA se organizují už několik let, až do letoška ale nepřitahovaly příliš velký zájem médií, dokud proti nim nezačal na jaře ostře vystupovat americký prezident Donald Trump. Ten je označuje za bezpečnostní hrozbu pro USA a na hranice proto poslal několik tisíc vojáků.

Video Události
video

Události ČT: Stovky lidí protestovaly v Tijuaně proti migrantům