Einstein se už v roce 1922 bál o budoucnost Německa. Jeho dopis se teď vydražil skoro za milion

Donedávna neznámý dopis Alberta Einsteina z roku 1922, ve kterém světoznámý fyzik své sestře Maje sděloval obavy o budoucnost Německa, se v noci na středu v Jeruzalémě vydražil za 39 360 dolarů (v přepočtu asi 903 500 korun). Uvedla to agentura AP s odvoláním na aukční síň Kedem. Podle ní se dopis podařilo prodat přibližně za dvojnásobek očekávané sumy. Identita kupce nebyla podle agentury Reuters zveřejněna.

Einsteinův milionový dopis
Zdroj: ČTK/DPA Autor: neznámý

Einstein dopis napsal 12. srpna 1922, krátce po zavraždění svého přítele a bývalého německého ministra zahraničí Walthera Rathenaua. Fyzik se domníval, že i jeho život je v nebezpečí, a odjel z Berlína na sever Německa.

V dopise se tehdy třiačtyřicetiletý Einstein zamýšlí nad rostoucím nacionalismem a antisemitismem v době, kdy nacisté ještě nebyli u moci. „Nikdo neví, kde jsem, jsem považován za pohřešovaného. Schyluje se tady k ekonomicky a politicky špatným časům, jsem rád, že mohu ode všeho odejít,“ stojí v dopise, který do aukce nabídl anonymní sběratel.

Einstein předpověděl nacismus

„Na tomto dopise je zvláštní, že Einstein opravdu předpovídal – s desetiletým předstihem – co se stane v Německu,“ řekl Meron Eren z aukčního domu Kedem. Ten již dříve uvedl, že dopis je dokladem toho, o čem Einstein přemýšlel v době, která předcházela nacistickému teroru. „Albertův vztah k Maje byl velmi blízký a mimořádný,“ řekl o sourozencích.

Dopis není opatřen zpáteční adresou, ale předpokládá se, že ho Einstein napsal za pobytu v Kielu, odkud se vydal do Asie. „Přes všechny ty antisemity mezi německými kolegy se mi vede dobře. Jsem tady stranou, chráněn od hluku a nepříjemných pocitů, vydělávám si nezávisle na státu, takže jsem opravdu svobodný. Stává se ze mne potulný kazatel, což je jednak příjemné, jednak nezbytné,“ stojí v dopise, v němž Einstein také píše, že v Itálii to není o moc lepší než v Německu.

Hitlerův nástup k moci zastihl Einsteina v cizině. Domů se nevrátil

Zeev Rosenkranz, který je zástupcem ředitele projektu spravujícího Einsteinův odkaz, řekl, že Einstein varoval před nacismem několikrát, avšak tento dopis ukazuje, v jakém duševním stavu se ocitl po Rathenauově smrti. Propadl panice a chtěl nejprve z Německa odejít. Nakonec ale názor změnil a vydal se do „domácího exilu“.

Když se Hitler v roce 1933 stal kancléřem, Einstein byl na přednáškách v cizině a do Německa se nevrátil. Usadil se v USA, kde zůstal až do své smrti v roce 1955. O jeho odkaz se starají společně Hebrejská univerzita v Jeruzalémě a Kalifornský technologický institut.