Turci hledají v lese pozůstatky saúdského novináře. Reakci USA projedná Kongres

3 minuty
Události: Turci prý mají důkazy vraždy novináře
Zdroj: ČT24

Turecká policie začala hledat pozůstatky saúdského opozičního novináře Džamála Chášakdžího v Bělehradském lese na předměstí Istanbulu a na farmě u města Yalova při pobřeží Marmarského moře. Agentuře Reuters to sdělili dva turečtí úředníci. Rijád odpovědnost za novinářovo zmizení popírá, americký prezident Donald Trump ale už připustil, že novinář je po smrti. Pokud se vražda potvrdí, chce Saúdskou Arábii přísně potrestat. Americkou reakci projedná s Kongresem.

Při prohledávání saúdskoarabského konzulátu a rezidence konzula v Istanbulu se našly mimo jiné otisky prstů jednoho z patnácti podezřelých z vraždy novináře, a sice forenzního experta Saláha Muhammada Tubajdžího, napsal server televize Al-Džazíra s odkazem na zdroje v turecké policii a kanceláři veřejného prokurátora. Otisky se prý nacházely kolem zásuvky na konzulátu.

Mezi patnácti Turky, kteří byli v pátek vyslechnuti a kteří pracují na saúdskoarabském konzulátu, byl řidič konzula, údržbáři, účetní a zaměstnanci telefonní ústředny. Reportér agentury AP předtím zaznamenal skupinu lidí, kteří vyšli ze saúdskoarabského zastoupení a které posléze odvezla dodávka.

NYT: Rijád zvažuje, že z vraždy obviní člena tajných služeb

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu v pátek bez dalších podrobností uvedl, že Turecko má v kauze zmizení novináře důkazy. Odmítl ale, že by s Washingtonem sdílel nahrávku z konzulátu. Popřel tak zprávy americké televize ABC, podle které Turci záznam přehráli šéfovi americké diplomacie Mikeu Pompeovi a předali mu i přepis.

Podle amerického listu The New York Times (NYT) Rijád zvažuje, že z vraždy novináře obviní předního člena tajných služeb, generála Ahmeda al-Assiriho, který měl blízko ke korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi. Listu to sdělily tři zdroje obeznámené s plány Saúdů, kteří se podle deníku budou snažit očistit princovo jméno.

Chášakdží navštívil začátkem října konzulát v Istanbulu, aby si vyřídil dokumenty ke svatbě. Konzulát navštívil už koncem září, přičemž svým známým prý řekl, že ho tam přijali vřele. Přesto před druhou schůzkou dal své přítelkyni čekající před budovou telefon údajně propojený s jeho chytrými hodinkami. Právě jimi měla být podle médií pořízena audionahrávka.

Novinář přítelkyni řekl, aby se obrátila na poradce tureckého prezidenta, pokud z budovy nevyjde. Snoubenka tak učinila asi po čtyřhodinovém čekání. Televize CNN uvedla, že poradce Yasin Aktay obratem informoval tureckou tajnou službu a volal i saúdskému velvyslanci v Ankaře. Ten mu prý řekl, že o novináři nic neví. 

Podle kamerových záznamů novinář budovu konzulátu neopustil. Zdroj v turecké policii podle webu Al-Džazíra sdělil, že jedenáctiminutový audiozáznam dokládá, že Chášukdží byl bit, už když vstoupil do budovy.

Turecká policie 6. října oznámila, že konzulát ve stejné době jako novinář navštívila skupina saúdskoarabských úředníků, kteří přiletěli dvěma letadly z Rijádu. Tým saúdskoarabských agentů podle tureckého zdroje amerického listu The New York Times prý novinářovo tělo rozřezal speciální pilou.

Chášakdžího zradil někdo z blízkých, naznačila Al-Džazíra

Nikdo z patnácti podezřelých nepřicestoval do Turecka na falešný pas, uvedla Al-Džazíra. Server také s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že osoba blízká Chášakdžímu poskytovala Saúdské Arábii informace od chvíle, kdy přijel do Turecka.

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že předpokládá, že novinář je mrtvý. „Skutečně to tak vypadá, je to velmi smutné,“ prohlásil šéf Bílého domu. Americká odpověď Saúdské Arábii bude pravděpodobně „velmi přísná“, zdůraznil prezident. Stále ale čeká na zprávu, co přesně se s novinářem stalo. „Uvidíme, co se stane, OK?“ uvedl ve čtvrtek.

O americké reakci na zmizení novináře Chášakdžího bude spolurozhodovat Kongres. V arizonském městě Scottsdale to v pátek novinářům řekl prezident USA Donald Trump. Hlasům z Kongresu bude prý pozorně naslouchat, protože parlament, který ovládají republikáni, se o osud novináře rovněž zajímá. Trump připustil, že možností jsou i sankce. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 6 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 6 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 6 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 6 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 7 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 8 hhodinami
Načítání...