
Protiimigrační AfD vytvořila kontroverzní židovskou platformu
„Jsme politické uskupení, nikoli náboženské uskupení. AfD je výjimečně proizraelská strana, zřejmě ta nejvíc proizraelská ve Spolkovém sněmu,“ tvrdí místopředseda organizace Židé v AfD Wolfgang Fuhl.
Populistická strana skutečně má i židovské členy, které přilákala rétorika namířená proti muslimským imigrantům. „AfD je jedinou stranou v Německu, která nastoluje téma muslimského antisemitismu, aniž by ho zlehčovala,“ řekl agentuře DPA Dimitri Schulz, jeden z členů židovské sekce.
Kontroverzní výroky nejsou AfD cizí
Podle agentury AP však není jasné, kolik židovských členů AfD má. Německé židovské organizace navíc před AfD varují. Sedmnáct z nich vydalo společné prohlášení, že to není strana pro Židy, protože je domovem nenávisti k Židům a relativizování či dokonce popírání holocaustu. Kritici upozorňují třeba na setkání poslanců AfD se zástupci protiizraelského syrského režimu.
Proti zřízení židovské sekce protestovalo v neděli ve Frankfurtu asi 250 lidí. „AfD od nás nedostane košer certifikát,“ vzkázalo AfD německé Sdružení židovských studentů, které zároveň stranu označilo za jednu z největších hrozeb židovského života v Německu.
Židovské organizace tak reagují mimo jiné na slova šéfa strany Alexandera Gaulanda, podle něhož je nacismus jen „ptačím trusem“ na úspěšných německých dějinách, nebo vyjádření šéfa durynské AfD Björna Höckeho, který považuje památník holocaustu v centru Berlína za „památník hanby“.
Podle expertů jdou antisemitské postoje napříč politickými stranami. S výrokem, že Židé mají ve světě příliš velký vliv, v nedávném průzkumu souhlasila zhruba šestina až pětina respondentů. Pouze u AfD to byla víc než polovina.