Počet obětí zemětřesení v Indonésii stoupl na dvanáct set, zemi postihly další otřesy

Bilance pátečního zemětřesení a přívalové vlny cunami na indonéském ostrově Sulawesi vzrostla z 844 na 1234 mrtvých. Informoval o tom mluvčí indonéského úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho, podle něhož bylo rovněž přes 800 lidí zraněno. Do některých odlehlých míst postižených otřesy půdy se záchranáři stále ještě nedostali, takže existují obavy, že počet obětí dále poroste. Server BBC například píše o 1350 obětech. Jihovýchod Indonésie zasáhly v úterý další otřesy, škody nejsou hlášeny. 

Páteční zemětřesení o síle 7,5 stupně vyvolalo tsunami, která v některých lokalitách dosáhla šesti metrů a smetla pobřežní oblasti. Téměř všechny oběti pocházejí z města Palu, kde žije 380 tisíc lidí.

Pomoc se ještě nedostala do všech postižených oblastí

Obyvatelé hůře přístupných oblastí, jako je například další velké město Donggala, si stěžují, že k nim stále nedorazila žádná humanitární pomoc. Místní představitelé z Donggaly uvedli, že město nutně potřebuje základní potraviny, pitnou vodu a palivo. Podle úřadů dodávky pomoci do Donggaly komplikují především neprůjezdné silnice.

Ani do Palu dosud nedorazilo větší množství pomoci a rozhořčení obyvatelé začali rabovat obchody. Reportéři agentury Reuters popsali, že byli svědky vyplenění jednoho z obchodů asi stovkou lidí, kteří se hádali a prali o ukradené oblečení, toaletní potřeby, přikrývky, vodu a další zboží. Rabování přihlíželo asi 20 policistů, kteří však nezasahovali. Vládní úřady uvedly, že lidé si mohou brát základní zboží a obchody budou odškodněny později.

„Čekáme na jídlo a oblečení. Zbylo nám jen to, co máme na sobě. Potřebujeme základní věci a čistý přístřešek. Žádáme vládu, aby pomohla opravit domy.“

Arsyid

přeživší zemětřesení

Indonéský prezident Joko Widodo v úterý nařídil, aby bylo do hledání obětí nasazeno více policistů a vojáků. „Nařídil jsem vyslání většího počtu vojáků a policistů do zasažených okresů, z nichž některé jsou odříznuty od světa kvůli zničeným silnicím, spadlým mostům a sesuvům půdy,“ prohlásil Widodo. „Naší prioritou je nyní zachránit přeživší, evakuovat postižené a najít oběti,“ dodal.

Záchranáři v Palu však stále neztrácejí naději. „Domníváme se, že jsou pod troskami stále živí lidé,“ řekl agentuře Reuters Agus Haryono, který vede záchranný tým pracující na místě zříceného osmipatrového hotelu Roa Roa ve městě Palu.

Video Události
video

Po zemětřesení chybí Indonésanům jídlo i útočiště

Oběti dalších otřesů zatím hlášené nejsou

Otřesy půdy přitom v Indonésii neustávají. Ráno zasáhla podle americké geologické služby jihovýchod souostroví dvě mělká zemětřesení. První mělo sílu 5,9 stupně a druhé o 15 minut později mělo intenzitu šest stupňů, žádné varování před tsunami ale vydáno nebylo.

Epicentrum otřesů se nacházelo asi 1600 kilometrů jižně od oblasti poznamenané pátečním zemětřesením. Agentura AP s odkazem na místní tisk napsala, že až na poničený most ve Wula Waijelu na ostrově Sumba dosud nebyly hlášeny výrazné škody.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily 226 tisíc lidí v 13 zemích, z toho více než 120 tisíc v Indonésii. Palu zasáhla tsunami v letech 1927 a 1968.

Za škody může zkapalnění půdy

V několika oblastech způsobilo zkázu takzvané zkapalnění půdy, kdy zemina při zemětřesení ztrácí soudržnost a chová se jako kapalina, což má za následek vznik propadů. V jedné ze čtvrtí Palu jižně od letiště bylo takto pohlceno na 1700 domů, v nichž byly patrně pohřbeny stovky lidí, uvedl úřad pro řešení katastrof.

Na letišti v Palu také zahájily úřady evakuaci postižených lidí, do níž má být zapojen i vojenský letoun schopný pojmout tisíc osob. Své domovy muselo kvůli zemětřesení opustit 62 tisíc lidí, sdělil v úterý mluvčí úřadu pro řešení katastrof Nugroho.