Na Filipíny udeřil supertajfun Mangkhut, nejsilnější bouře letošního roku

Severovýchod Filipín zasáhl supertajfun Mangkhut. Podle svědků s sebou přinesl přívaly deště a silný vítr, který strhává střechy i elektrické vedení. V ohrožené oblasti byly uzavřeny školy a tisíce lidí byly evakuovány. Podle expertů jde o nejsilnější bouři tohoto roku. Meteorologové uvedli, že Mangkhut by mohl být stejně ničivý jako tajfun Haiyan, který si v roce 2013 v centrální části Filipín vyžádal přes 7300 mrtvých či pohřešovaných.

Sever Filipín zasáhl supertajfun
Zdroj: ČTK, AP Autor: Bullit Marquez

Tajfun udeřil před sobotním rozbřeskem místního času (v podvečer SELČ) na pobřežní město Baggao v provincii Cagayan na severním výběžku ostrova Luzon. Zatím nejsou hlášeny žádné větší škody nebo oběti na životech.

Meteorologové už dříve oznámili, že bouře lehce změnila směr postupu a stočila se k hustěji osídleným pobřežním provinciím. Úřady podle agentury Reuters vyzvaly zhruba 5,2 milionu obyvatel, kteří žijí v očekávané dráze tajfunu, aby nevycházeli z domovů.

Havajské středisko včasného varování před tajfuny označilo Mangkhut za supertajfun. Vzhledem k síle vichru dosahující v nárazech až 330 kilometrů za hodinu lze Mangkhut přirovnat k nejvyšší, páté kategorii hurikánů v Atlantiku; jeho síla je tedy podstatně větší než síla hurikánu Florence, který míří ke Spojeným státům a podle posledních zpráv oslabil na kategorii jedna.

„Tajfun je schopný převracet a unášet auta. Nedokážete stát vzpřímeně, ani se proti tak silnému větru plazit. I pevným domům dokáže strhnout střechu,“ uvedl meteorolog filipínského atmosférického a geofyzikálního ústavu Rene Paciente. 

Pás s deštěm, který tajfun provází, je široký 900 kilometrů a lijáky by mohly na Filipínách způsobit sesuvy půdy a povodně. Na pobřeží se očekávají vlny o výšce až šesti metrů.

Na Filipíny udeřil supertajfun
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Filipínské úřady vydaly varování pro 25 provincií na ostrově Luzon, což s sebou nese omezení v námořní a letecké dopravě. V současné době se bouře nachází nad Pacifikem asi 400 kilometrů od filipínských břehů.

Tajfun jménem Mangkhut, což je v thajštině název pro tropické ovoce mangostan, udeřil na filipínskou provincii Cagayan v době, kdy zde začíná sklizeň rýže a kukuřice. Filipíny se v poslední době potýkají s nedostatkem zásob rýže a provincie Cagayan je jednou z hlavních filipínských zemědělských oblastí.

Video Masivní lijáky: Filipíny před příchodem tajfunu Mangkhut
video

Masivní lijáky: Filipíny před příchodem tajfunu Mangkhut

Masivní lijáky: Filipíny před příchodem tajfunu Mangkhut

Postup tajfunu Mangkhut - záběry z družice

Filipíny se připravují na příchod supertajfunu Mangkhut

Tajfun zasáhne zřejmě i Hongkong a Čínu

Meteorologové předpokládají, že po přechodu přes Filipíny bude tajfun postupovat k Hongkongu a jihu Číny, kam by měl dorazit v pondělí ráno místního času, pokud si udrží dosavadní kurz.

V jihočínské provincii Kuang-tung bylo zřízeno 3777 nouzových přístřešků a 100 tisíc místních obyvatel a turistů bylo přesunuto na bezpečnější místa či posláno domů. Provincie také povolala 36 tisíc rybářských člunů do přístavů, přerušeny byly i některé železniční a trajektové spoje.