Americký soudce nařídil okamžitý návrat deportované matky s dcerou, ministrovi spravedlnosti hrozí soudem

Federální soudce Emmet Sullivan nařídil okamžité navrácení matky a její dcery ze Salvadoru. Ty byly ze Spojených států deportovány ještě v průběhu odvolacího řízení, jímž se proti své deportaci bránily. Obě se mají vrátit do Texasu, kde byly před deportací zadržovány. 

Video Události
video

Události ČT: Americký soudce zasáhl do deportace ženy s dcerou do Salvadoru

Soudce Sullivan označil deportaci dvou imigrantek v průběhu jejich odvolání za naprosto nepřijatelnou a pobuřující. Ministr spravedlnosti Jeff Sessions by podle něj mohl být kvůli deportaci stíhán za pohrdání soudem.

Obě deportované byly součástí skupiny 12 matek a jejich dětí, které uvedly, že z domoviny prchly před domácím nebo sexuálním násilím, popřípadě před kriminálními gangy. Jejich zájmy před americkými úřady zastupovala Americká unie občanských práv (ACLU).

Podle ACLU se vláda zavázala, že nikdo z této skupiny nebude minimálně do pátku deportován. Přesto dostala unie během čtvrtka informaci, že matka a dcera byly posazeny do letadla mířícího do Salvadoru.

Demonstrace na podporu migrantů deportovaných z USA
Zdroj: Reuters
Autor: Shannon Stapleton

Násilí už není v USA důvodem pro udělení azylu

V červnu ministr Sessions oznámil, že uprchlíkům a imigrantům už nebude udělován azyl jen proto, že ve svých žádostech budou uvádět, že prchají před domácím násilím či kriminálními gangy.

Sessions tak reagoval  právě na případ ženy ze Salvadoru přezdívané „Carmen“, jíž úřady v roce 2016 původně potvrdily nárok na azyl na základě jejího tvrzení, že byla obětí domácího násilí.

Podle norem mezinárodního práva mají na azyl nárok lidé prchající před perzekucí z rasových, náboženských či národnostních důvodů. Platí to i pro pronásledování pro příslušnost k určité politické či sociální skupině.

Nejmenovaný zástupce amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost agentuře Reuters sdělil, že matka i dcera byly ihned po příletu do Salvadoru vyrozuměny o rozhodnutí amerického federálního soudce a jsou už na cestě zpět do Spojených států.