Kreml odmítl „nepřátelské“ sankce USA kvůli Skripalovi, Rusko může přijít o stamiliony dolarů

3 minuty
Rusko kritizuje USA za plánované sankce vůči Moskvě kvůli otravě agenta Skripala
Zdroj: ČT24

Nové americké sankce jsou „nepřátelské“ a odporují mezinárodnímu právu, uvedl Kreml v souvislosti s restrikcemi proti Rusku vyhlášenými Washingtonem kvůli otravě Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Podle odhadů mohou postihnout ruské zboží za stovky milionů dolarů. Kvůli oznámení sankcí pokračuje ruský rubl v pádu na nové dvouleté minimum. Moskva už chystá vlastní vlnu odvetných sankcí vůči USA.

Spojené státy zavádějí „drakonické sankce“ pod vymyšlenou záminkou a bez jakéhokoliv objasnění, faktů či důkazů, reagovalo ruské velvyslanectví ve Washingtonu.

Americká strana podle velvyslanectví odmítla odpovědět na upřesňující otázky. „Řekli nám, že Spojené státy mají dost informací, aby učinily závěr o tom, že je Rusko vinné,“ uvedli ruští diplomaté, které citovala agentura RIA Novosti. Ruská ambasáda se znovu vyslovila pro „otevřené a transparentní prošetření kauzy“.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov považuje rozhodnutí Washingtonu za „absolutně nepřátelský“ a „nepřijatelný“ krok, Moskva ale podle něj stále doufá v konstruktivní vztahy s USA. Podle Kremlu rozhodnutí o sankcích neodpovídá atmosféře nedávné schůzky ruského a amerického prezidenta v Helsinkách.

Washington je naprosto nepředvídatelný, míní Putinův mluvčí

Ruský prezident podle mluvčího nejednou předvedl, že je naladěn konstruktivně, je připraven hledat řešení složitých situací i projednávat i nejkomplikovanější otázky. „Litujeme, že v tomto směru nenacházíme vzájemnost u našich protějšků ve Spojených státech,“ řekl Peskov.
„Teď se dá od Washingtonu čekat cokoliv, je naprosto nepředvídatelný,“ odvětil na dotaz ohledně možnosti, že ruské společnosti Aeroflot zakážou létat do USA.

Peskov se zdržel vyjádření ohledně možné odvety za nové sankce. „Zatím jsme ještě nepochopili konkrétně a oficiálně, o čem je řeč (v nových sankcích), a tak by nebylo správné hovořit o nějakých protiopatřeních,“ řekl. Ujistil také novináře, že ruský finanční systém je dostatečně stabilní, aby novým opatřením USA odolal. 

Mluvčí ruské diplomacie dala najevo, že Moskva na sankce odpoví. „Ruská strana nejednou varovala, že jednat (s Ruskem) z pozice síly a ultimáty užitek nepřinese a nemá vyhlídky uspět,“ řekla Marija Zacharovová a zdůraznila, že v reakci na krok Washingtonu vypracuje Rusko odvetná opatření. USA obvinila z toho, že vědomě stanovily pro neuplatnění sankcí požadavky, které jsou pro Rusko nepřijatelné. „Místo, aby zlepšili styky, vrhli všechny síly na zhoršení vztahů,“ prohlásila na adresu Američanů.

Jeden z ruských zákonodárců ve čtvrtek pohrozil, že Moskva by v odvetě mohla omezit vývoz raketových motorů RD-180 do Spojených států.

Skripala a jeho dceru letos v březnu v jihoanglickém Salisbury přiotrávil armádní jed novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu. Oba byli v kritickém stavu hospitalizováni, ale postupně se z otravy zotavili a žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Britské tajné služby z útoku proti Skripalovým obviňují Rusko, které podíl na incidentu odmítá.

2 minuty
Události: Pusťte experty OSN do svých laboratoří, požadují USA od Ruska
Zdroj: ČT24

Tvrdší fáze sankcí by znamenala konec obchodování s Ruskem

Spojené státy podle středečního vyjádření ministerstva zahraničí dospěly k závěru, že novičok proti Skripalovým použilo Rusko. Nové sankce vstoupí v platnost kolem 22. srpna. „Británie vítá tyto kroky našich amerických spojenců. Silná mezinárodní odpověď na použití chemické zbraně v ulicích Salisbury vysílá do Ruska jasný vzkaz, že jeho provokativní, bezohledné chování nezůstane bez odezvy,“ sdělilo britské ministerstvo zahraničí.

Televize NBC oznámila, že sankce mají mít dvě fáze. Druhá má následovat po třech měsících, pokud Rusko neposkytne záruky, že napříště chemické nebo biologické zbraně nepoužije a vysloví souhlas s inspekcí OSN.

První fáze sankcí se má týkat obchodní výměny a finančních transakcí. Bude ale mít jen omezený dopad, protože se bude překrývat s jinými sankcemi, vyhlášenými proti Rusku už dříve. Podstatně větší dopad by měla druhá fáze sankcí. Ta by snížila úroveň diplomatických styků, zakázala ruské letecké společnosti Aeroflot provozovat lety do USA a prakticky by zastavila veškerou obchodní výměnu.

  • Ruský rubl pokračuje v poklesu na nové dvouleté minimum vůči dolaru. Dopoledne si dolar připisoval 1,5 procenta a prodával se zhruba za 66,60 rublu. Ve středu rubl oproti dolaru klesl asi o tři procenta.
  • Prudce klesají také akcie. Ruský akciový index RTS, jehož hodnota se vyjadřuje v dolarech, dopoledne ztrácel asi 3,6 procenta na 1075 bodů. Hlavní index MOEX, který je denominován v
    rublech a který upřednostňují domácí investoři, odepisoval zhruba 1,4 procenta na 99 bodů.

    Například akcie letecké společnosti Aeroflot se propadly nejníže za dva roky. Důvodem je fakt, že Washington zvažuje zákaz letů ruských aerolinek do USA.
  • Rubl je teď na cestě vykázat nejvyšší týdenní propad od začátku dubna, kdy za pět dní oslabil o 6,7 procenta. Euro k rublu přidává zhruba 0,7 procenta na 76,68 rublu, během dopoledne ale vystoupilo až na 77,33 rublu, uvedla agentura Reuters.
  • Zdroj: ČTK

V souvislosti s kauzou Skripalových vyhostily USA a evropské země desítky ruských diplomatů. Šlo o největší vlnu od studené války. Moskva na opatření reagovala recipročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na sever Pásma Gazy se vrátily stovky tisíc obyvatel

Izrael začal pouštět Palestince vyhnané válkou zpět na sever Pásma Gazy. K večeru se tam vrátily již stovky tisíc lidí. Informují o tom agentury AP a AFP. Krok předpokládá dohoda o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, jeho realizaci však v posledních dnech bránil spor kolem propouštění rukojmí. Hamás v pondělí předal Izraeli seznam, podle kterého je z 33 rukojmí určených k propuštění naživu 25.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Irský prezident u výročí osvobození Osvětimi zmínil dění v Pásmu Gazy. Hosté odcházeli

Ve svém projevu k 80. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi irský prezident Michael D. Higgins připomněl i aktuální dění v Pásmu Gazy. Někteří hosté se kvůli tomu obrátili k hlavě státu zády. Část z nich pořadatelé vyvedli. Kritice za své postoje Higgins nečelil poprvé. Podle něj současná izraelská vláda porušuje mezinárodní právo i suverenitu sousedních zemí. „Opakoval antisemitské lži a propagandu Hamásu na memoriálu holocaustu, načež odtamtud vyvedli Židy, potomky těch, kteří holocaust přežili. Jaký ohavný člověk. Jaká zvrácená politika,“ napsal na síti X izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Fico: Čeští politici zasahují do záležitostí Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) tvrdí, že čeští politici zasahují do záležitostí Slovenska. Prohlásil, že výpady vůči němu mají sloužit k pošpinění expremiéra Andreje Babiše (ANO). Zároveň navrhl, aby právo Evropské unie a mezinárodní smlouvy ohledně kulturně etických otázek už neměly přednost před slovenskou ústavou. Zopakoval, že do ústavy chce doplnit rovněž ustanovení, že země uznává jen dvě pohlaví. Změny zdůvodnil snahou vytvořit hráz proti progresivismu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Myslela jsem, že smrt židovských dětí je normální, vzpomínala v Osvětimi přeživší

V polském městě Osvětim se v pondělí uskutečnil pietní akt k 80 letům od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora. Přímo u jeho brány zazněly vzpomínky na hrůzné osudy lidí, jejichž životy ukončila za druhé světové války nacistická vyhlazovací mašinerie. Účastníci ceremoniálu se shodli, že jde o jedno z posledních výročí, kdy mohou o tragédii holocaustu promluvit přímo přeživší Osvětimi.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Konžští povstalci vstoupili do dvoumilionové metropole

Prudké boje v pondělí pokračovaly ve východokonžském městě Goma u hranic s Rwandou mezi konžskými silami a bojovníky ozbrojené skupiny M23, kteří do města vstoupili předchozího dne. V centru Gomy se podle agentury AFP od rána ozývaly trvalé dělostřelecké detonace a intenzivní palba z ručních zbraní. Je obtížné určit, které části města padly do rukou M23 a rwandských vojáků a které zůstávají pod kontrolou konžské armády. Oblast je důležitá kvůli velkým zásobám nerostného bohatství, zejména coltanu důležitého při výrobě mobilních telefonů, notebooků, vojenského zařízení či jaderných reaktorů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Experti potvrdili peří v motorech jihokorejského letadla

Při vyšetřování nejhorší letecké katastrofy v historii Jižní Koreje, která připravila o život 179 lidí, experti potvrdili, že v obou motorech letounu našli ptačí krev a peří. Právě střet letadla Boeing 737-800 s hejnem ptáků tak měl stát na počátku prosincové tragédie. Předběžná zpráva, kterou předali Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, ale neodpovídá na otázku, proč stroj přistál bez vysunutého podvozku a proč černé skříňky nezaznamenaly poslední čtyři minuty před neštěstím.
před 6 hhodinami

Odchod izraelských vojáků z Libanonu se po dohodě prodlouží

Izrael a Libanon se dohodly, že lhůta, do kdy se mají izraelští vojáci stáhnout z jižního Libanonu, bude prodloužena až do 18. února. Stahování izraelských vojáků mělo původně skončit v neděli. Izraelská střelba proti lidem, kteří se druhým dnem pokoušeli dostat do pohraničních vesnic, si v pondělí vyžádala dva mrtvé a sedmnáct zraněných.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Osvětim je jen symbol. Honička na Židy začala mnohem dřív, říká pamětník

Osvětim je jen symbol, pronásledování Židů začalo mnohem dříve – pogromy mnohem, mnohem dříve, připomněl v Interview ČT24 sociolog a politolog Fedor Gál, který se narodil na konci druhé světové války v židovském ghettu v Terezíně. Vyrůstal na bratislavské periferii, kde slýchával, že je „židák“. V současnosti je podle něj antisemitismus opět na vzestupu. „Vinni jsou i ti, kteří ve vzdělávacím systému nedostatečně šiří poznání. Vinni jsou i ti, kteří dnes různými slovy dokáží kamuflovat latentní antisemitismus,“ řekl Gál.
před 7 hhodinami
Načítání...