Pašeráky luskounů usvědčí jejich oběti. Vědci přečtou otisky prstů ze zabavených šupin

Britští vědci vyvinuli metodu na odhalování pytláků lovících vzácné luskouny. Malí hmyzožraví savci, kteří žijí hlavně v subsaharské Africe a v Asii, jsou žádaní kvůli masu i šupinám. Kvůli nájezdům pytláků jim hrozí vyhubení.

Video Zprávy v 10
video

Britští vědci přišli na způsob, jak odhalit pašeráky luskounů

Luskouni mají celé tělo pokryté šupinami. Živí se drobným hmyzem, který svými bezzubými ústy polykají vcelku. Jedno z nejstarších zvířat na zemi je ovšem také zvířetem často vyhledávaným pytláky. Na odbyt jde zejména v Číně, kde kilogram masa vyjde na několik tisíc korun. Šupiny používané v čínské medicíně se cení dokonce na miliony.

Šupiny luskounů nalezené celníky v Thajsku
Zdroj: Reuters
Autor: Athit Perawongmetha

„Už jen bez pytláků hrozí tomuto zvířeti vyhubení, na některých místech se tak už dokonce stalo. Musíme proto najít způsoby, jak zastavit obchod a pašování, aby se alespoň některé kusy zachovaly pro budoucnost,“ urguje programový manažer Chris Ransom.

Luskouni patří k nejčastěji pašovaným zvířatům na světě. Odhaduje se, že denně se jich dostane nelegálně ke spotřebitelům kolem tří set. Britští vědci nyní přišli s jednoduchou metodou, která má pomoct pytláky a pašeráky odhalovat.

„Potřeli jsme šupiny gelem a poté oskenovali na speciálním přístroji. A získali jsme otisky prstů. Jsme nadšení,“ říká forenzní specialistka Jac Reedová.

Tento velmi jednoduchý proces pomůže získat důkazy proti lidem, kteří luskouny načerno loví nebo pašují. „Tyto činy se většinou dějí v místech daleko od civilizace, ve velmi odlišných podmínkách a každá metoda je tu dobrá. Takto je možné získat dostatek důkazů vhodných pro soud,“ ujišťuje vědecký pracovník Univerzity v Portsmouthu Paul Smith.

Pytláctví a pašování zvířat je čtvrtým nejrozšířenějším druhem mezinárodní kriminality – po obchodu s lidmi, se zbraněmi a drogovým byznysem.