Šéf americké ekologické agentury EPA rezignoval. Kongres ho viní z nezákonných výdajů

Americký prezident Donald Trump přijal rezignaci kontroverzního šéfa americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scotta Pruitta. Toho od samého začátku jeho působení v resortu, který se v evropských podmínkách dá přirovnat k ministerstvu pro ochranu životního prostředí, pronásledovala série skandálů.

Scott Pruitt
Zdroj: Reuters Autor: Al Drago

Americký Kongres Pruitta vinil z nezákonných výdajů, střetu zájmů či zneužívání úředních benefitů. EPA pod jeho vedením prosazuje benevolentní přístup k těžbě uhlí, omezované z ekologických důvodů za dřívějších vlád.

Trump Pruittův konec ve funkci oznámil tradičně na svém twitterovém účtu. Uvedl, že Pruitt vykonal v úřadu mimořádnou práci, za což mu bude navždy vděčný. Trump zároveň poznamenal, že Senát schválil do čela EPA Pruittova prvního náměstka Andrewa Wheelera, který by se svých povinností měl chopit v pondělí.

Pruitt čelil kritice i kvůli zvukotěsné telefonní kabině

Kontroverzní šéf EPA čelil kritice mimo jiné kvůli údajně neúměrnému využívání služeb vládou placených osobních strážců, za využívání nákladných armádních letadel pro soukromé lety, případně privátních letounů pro lety služební.

Kongresový kontrolní úřad v dubnu oznámil, že EPA porušila zákon, když Pruittovi zaplatila 43 tisíc dolarů (954 tisíc korun) za instalaci zvukotěsné telefonní kabiny v jeho úřadě. Šéf ekologické agentury ji prý potřeboval k důvěrným jednáním. Podle rozpočtových pravidel musí zakázku v takové výši předem schválit příslušný kongresový výbor, což se nestalo.

Trump Pruitta obhajoval do začátku dubna, kdy vyšlo najevo, že si nyní odstupující šéf EPA najal washingtonský byt, který patří lobbistovi hájícímu zájmy amerických uhelných firem. Později se začaly v médiích objevovat zprávy, že Trump začíná uvažovat o změně ve vedení EPA.