Předsedkyně polského nejvyššího soudu dorazila navzdory nucené penzi do práce. Vítaly ji stovky lidí

6 minut
Horizont ČT24: Spor o polské soudnictví pokračuje, do práce přišla předsedkyně Nejvyššího soudu
Zdroj: ČT24

Předsedkyně polského nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová, která by na základě sporného zákona měla být od středy v penzi, dorazila ráno do práce. Soudkyně, jejíž odchod do důchodu potvrdil v úterý prezident Andrzej Duda, prohlásila, že hodlá hájit vládu práva. Kvůli zákonu zahájila v pondělí s Varšavou řízení Evropská komise a Poláci pořádalidemonstrace v desítkách měst. Gersdorfovou přišly před budovu soudu podpořit stovky lidí.

„Nejsem tady kvůli politice, přišla jsem bránit vládu práva. Přísahala jsem na ústavu, která mě teď zavazuje. Musím ji bránit, nařizuje mi to čest,“  prohlásila Gersdorfová obklopená davem polských i zahraničních novinářů.

Soudkyně, která ostře kritizuje útok vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) na nezávislost justice, se v úterý sešla s prezidentem. Ten trvá na jejím odchodu. Gersdorfová naproti tomu opírá své pokračování ve funkci o ústavu, podle níž její mandát předsedkyně vyprší až koncem dubna 2020. To minulý týden potvrdilo i jednomyslné usnesení soudců nejvyššího soudu.

Polská konzervativní PiS od nástupu k moci v roce 2015 zdůrazňuje, že změny v justici jsou nezbytné, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější. Argumentuje také tím, že v křeslech soudců ve značné míře zůstávají lidé poznamenaní mentalitou komunistické éry.

Na základě zákona kritizovaného polskou opozicí i Evropskou komisí mají na penzi odejít soudci nejvyššího soudu, kteří dosáhli 65 let, jichž je podle médií 27 z celkových 73.

Soudci nejvyššího soudu, kteří překročili věk stanovený novelou, tvrdí, že jsou stále soudci. Pro jistotu ale nepovedou žádná řízení, aby je nebylo možné zpětně napadnout.
Dana Zlatohlávková
zpravodajka ČT v Polsku

Gersdorfovou podporují i její kolegové z Nejvyššího soudu. Profesorka práv, která poslední dva roky kritizuje reformu justice jako celek, se stala soudkyní teprve před deseti lety. Do funkce ji jmenoval prezident Lech Kaczynski, bratr současného polského lídra v pozadí vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa.

Předsedkyni soudu bude pro případ, že by funkci nemohla vykonávat, dočasně zastupovat soudce Józef Iwulski. Ten ale taky nesplňuje věk požadovaný novelou. Do nuceného důchodu tak možná prezident bude chtít poslat i jeho. Gersdorfová oficiálně tvrdí, že v příštích dnech se nebude v čele soudu objevovat kvůli dovolené.

Premiér pod palbou kritiky

Polský premiér Mateusz Morawiecki obhajoval právo své země budovat justiční systém „na základě vlastních tradic“ v Evropském parlamentu a podle očekávání při tom čelil ostré kritice europoslanců.

Polský premiér čelil kvůli reformě justice kritice europoslanců
Zdroj: ČTK/AP/Jean-Francois Badias

Vůdce liberální skupiny ALDE a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt obvinil polskou vládu, že chce dostat nejvyšší soud pod politickou kontrolu. Také připomněl, že už Benátská komise, poradní skupina expertů pro otázky ústavního práva Rady Evropy, uvedla, že polská vláda systematicky likviduje ve své zemi ústavní systém zajišťující vzájemnou kontrolu a rovnováhu mezi mocenskými institucemi. Podle Verhofstadta změny s tradicí nijak nesouvisejí.

3 minuty
Zpravodajka ČT v Polsku: Další postup soudců je nejasný
Zdroj: ČT24

Vůdce středopravé skupiny EEP a německý křesťanský demokrat Manfred Weber mluvil o celkovém politickém směřování Polska. Řekl, že nikdo přesně neví, jaká je situace kolem nejvyššího soudu. Změny ale odsoudil s tím, že soudci mohou být trestáni za své politické názory. Také zkritizoval situaci v polské veřejnoprávní televizi, která se podle něj stala nástrojem propagandy.

Německý sociálně demokratický europoslanec Udo Bullman řekl, že polský premiér nemá co pronášet projevy o tom, jak zlepšit evropskou demokracii, když předtím stihl zničit demokratickou kulturu ve vlastní zemi.

Justice je podle premiéra mnohem víc nezávislá

Místopředseda Evropské komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis vyjádřil naději, že změny v Polsku nepovedou k výměně 40 procent členů nejvyššího soudu. Dodal, že ohrožení vlády práva v Polsku se stává celoevropskou otázkou, která ovlivňuje celou Unii.

Morawiecki v odpovědi na vystoupení europoslanců řekl, že změny v justici jsou nezbytné pro porážku „postkomunismu“. Řekl, že někteří členové polského nejvyššího soudu působili v polské justici už za komunistické vlády, kdy mnozí jeho přátelé byli ve vězení. Podle Morawieckiho je polská justice nyní nezávislejší, než byla v minulosti.

4 minuty
Překladatelka Šustrová: Je otázka, co by se dělo, kdyby Gersdorfová požádala o prodloužení mandátu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Firma Amazon vypustila na oběžnou dráhu první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
před 8 mminutami

Řidič projel budovou školní družiny v americkém Chathamu. Zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
před 23 mminutami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 40 mminutami

V kanadských volbách zvítězili vládnoucí liberálové premiéra Carneyho, tvrdí média

Tiskové agentury s odkazem na projekce kanadských médií informují, že v předčasných volbách v Kanadě zvítězila vládnoucí Liberální strana premiéra Marka Carneyho. Zatím podle nich ale není zcela jasné, zda liberálové získají také většinu v parlamentu, a budou tak moci sestavit jednobarevnou vládu. Stanice CTV News uvedla, že liberálové na parlamentní většinu podle jejího odhadu nedosáhnou. Poslední volební místnosti se mají na pacifickém pobřeží uzavřít v úterý 7:30 SELČ.
před 49 mminutami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 8 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 8 hhodinami
Načítání...