„Už s tou ženou nemůžu pracovat,“ řekl podle Welt am Sonntag Seehofer ve čtvrtek hned dvakrát na schůzce se členy vlády za jeho CSU.
Jeho nezvyklá slova odrážejí vyhrocenou situaci mezi ním a Merkelovou, o jejímž možném konci už začínají spekulovat německá média, i sesterskými stranami CSU a CDU, které řeší spor o to, jestli vracet rovnou na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiné zemi EU, ve Švýcarsku nebo Norsku.
Seehofer a jeho CSU takový postup – který přitom není součástí koaliční smlouvy – prosazuje, Merkelová je proti s odkazem na to, že by neodpovídal právu Evropské unie.
Zatímco politici z CSU chtějí vracet běžence zachycené na německo-rakouské hranici, saský ministr vnitra Roland Wöller z kancléřčiny CDU chce odmítnuté žadatele o azyl a migranty registrované v jiné zemi EU navracet i z německo-české a německo-polské hranice.
Seehofer: Merkelovou svrhnout nechceme
Kancléřka, která na vrcholu migrační krize v roce 2015 zaujala vůči běžencům vstřícný postoj, by ráda našla evropské řešení tohoto problému, na to ale Seehofer nechce čekat.
Kvůli sporům mezi Merkelovou a Seehoferem ohledně navracení migrantů z hranic se v Německu otevřeně mluví o vládní krizi. „Nikdo v CSU nemá zájem svrhnout kancléřku, zrušit spojenectví CDU/CSU nebo rozbořit vládní koalici (se sociálními demokraty),“ citovala agentura DPA Seehofera.
Podle části pozorovatelů, kteří mají za to, že CSU chce jen bodovat před podzimními zemskými volbami v Bavorsku, v nichž jí část hlasů podle všeho sebere protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), ale Seehoferova strana spor cíleně hrotí.
Merkelová bude jednat s Contem
Ustoupit zatím nechce ani Merkelová. Podle mluvčího vlády o řešení migrační krize jedná s partnery v jiných evropských zemí a s představiteli Evropské komise. V pondělí přijede do Berlína na svoji první návštěvu nový předseda italské vlády Giuseppe Conte.
Bild s odvoláním na informace z vládních kruhů některých členských států napsal, že se kancléřka chystá o řešení migrační krize radit s Řeckem, Itálií nebo Rakouskem, přičemž zatím není jasné, zda by se schůzky zúčastnilo i Španělsko nebo státy ležící na takzvané balkánské cestě.
Nejasný je podle Bildu i termín konání zvláštního summitu, měl by se ale konat ještě před vrcholnou schůzkou šéfů vlád zemí EU, která připadá na 28. a 29. června.