Mikrostátu na Blízkém východě zemřel zakladatel. Budoucnost Achzivlandu je nejistá

Nad nejmenším státem Blízkého východu se vznáší otazník. Mimo území Izraele slyšel jméno Achzivland jen málokdo. Mikrostát o rozloze jednoho a půl hektaru přitom existuje už skoro půlstoletí. Po nedávné smrti jeho zakladatele a doživotního prezidenta ale není jasné, jestli přežije.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Přežije Achzivland smrt svého zakladatele?

Za branou přehrazenou tlustým lanem končí Izrael a začíná samostatná země Achzivland. Shluku historických budov v jeho středu vévodí mohutná obytná budova a muzeum v jednom, o kus dál se sestupuje na romantickou pláž. Počet jeho stálých obyvatel je momentálně na čísle jedna. Je jím současná hlava mikrostátu Rina Aviviová.

„Můj manžel sem přišel v roce 1952. Ne kvůli tomu všemu tady kolem, nebo kvůli muzeu. Původně tu chtěl napsat knihu o cestování po celém světě,“ vysvětluje šéfka Achzivlandu.

Legendární Eli Avivi byl veteránem izraelské války za nezávislost. Bývalý námořník narazil na starověkou vesnici Az Zíb, kterou arabští obyvatelé opustili během války. Volnomyšlenkář a milovník fotografie založil v ruinách komunitu po vzoru hippies. „Achziv je velmi starobylé místo. Byli tu Egypťané, Féničané, Římané. Ti všichni tudy procházeli. A Eli jako první v moderní době tohle místo zase proslavil,“ říká Rina Aviviová.

Země, kterou navštívila Lorenová i Newman 

Zavítali sem i Sophia Lorenová nebo Paul Newman. V roce 1963 se ale izraelská armáda rozhodla, že si tu postaví základnu a buldozery začaly bourat domy. „Později kolem nás postavili plot a my jsme si řekli, že už nechceme žít v Izraeli. Že si založíme svůj vlastní stát. Mezi roky 1971 a 72 jsme vyhlásili samostatný Achzivland. Nechali jsme si vyrobit pasy i razítka. Řekli jsme si, že naší vlajkou bude nebe, moře, měsíc a hvězdy,“ vrací se Aviviová k událostem před půlstoletím.

Izraelské úřady párek vzbouřenců zatkly. Soudce ale konstatoval, že právní řád nezná zločin vyhlášení cizího státu a osvobodil je.

Aviviovi získali 99letý pronájem pozemku. Manželka samozvaného prezidenta získala slávu v lednu 1971, když se zbraní v ruce zajala člena komanda palestinských teroristů. Dnes po odchodu svého o dvaadvacet let staršího manžela je rozhodnutá charakter místa i jeho památku zachovat.

Sen jednoho tvrdohlavého muže o kusu svobodné země na břehu moře zůstává živý i po jeho fyzické smrti. Země Eliho Aviviho patří dnes, 47 let od vyhlášení nezávislosti, mezi nejstarší mikrostáty světa.