Budou mít Američané kratší židle nebo menší vlajku? KLDR umí při jednání překvapit

Analytici hádají, s jakými strategiemi přistoupí ke společnému summitu vůdci USA a KLDR. Kim Čong-un se může na setkání s americkým prezidentem připravit i díky knize Donalda Trumpa Umění udělat dohodu. Šéf Bílého domu tvrdí, že se nijak zvlášť chystat nemusí, neboť dá hlavně na svůj instinkt. Severní Korea již ale v historii prokázala, že při vyjednávání umí překvapit.

Video Události
video

Události: KLDR umí při vyjednávání překvapit

Osobně se uvidí poprvé v životě. Donald Trump ale čeká, že velmi rychle pozná, jestli vůdce Severní Koreje Kim Čong-un myslí snahu o usmíření skutečně vážně. „Jak dlouho to potrvá? Řekl bych, že budu vědět během první minuty,“ pronesl jako vždy sebevědomý Trump, který spoléhá na své zkušenosti z byznysu i politiky.

Severní Korea ale překvapit dokáže, často i navzdory diplomatickým zvykům. Třeba na jednání o příměří v 50. letech přijel její delegát v luxusním autě, které armáda během bojů o Soul zabrala americkému velvyslanci. Kromě toho musela být severokorejská vlajka větší než symbol OSN. A židle pro Američany nižší než ostatní: KLDR jim potají zkrátila nohy.

„V asijských zemích mají tyto neverbální projevy daleko hlubší význam. Například rozhoduje, jak je zabalený dárek, který si třeba státníci předávají. Všechno jsou to velmi symbolické záležitosti, které my Evropané neznáme, nemáme pro ně vytříbený cit,“ poznamenal odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Trumpovo sevření může naznačit

Symboliku nepodceňuje ani americká strana. Když do Pchjongjangu vyrazila Madeleine Albrightová v roli šéfky diplomacie, k vysokým podpatkům zvolila výraznou brož v národních barvách. Typickým znakem Donalda Trumpa se zase stalo podání ruky. Někdy nepřijde vůbec, jindy partnera překvapí svým pevným stiskem.

Někteří státníci americkému prezidentovi sevření dokážou oplatit, třeba Emmanuel Macron, který na Trumpově kůži o víkendu zanechal otisk svého palce. Nový směr vztahů mezi Severní Koreou a Spojenými státy tak může naznačit právě první kontakt obou mužů.