V Drážďanech vybuchla část letecké pumy z války. Další část bomby se podařilo zneškodnit

V Drážďanech se podařilo zlikvidovat bombu z druhé světové války. Puma během zneškodňování částečně vybuchla, nikdo se ale nezranil. Kvůli likvidaci se muselo evakuovat devět tisíc lidí. Vpodvečer se ukázalo, že další nebezpečí nehrozí, a obyvatelé se mohli postupně vrátit do svých domovů.

Evakuovaná zóna v Drážďanech
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Tino Plunert

„Letecká puma je zneškodněna! Zátarasy se odstraňují. Obyvatelé mohou zpět do svých bytů,“ uvedla ve čtvrtek vpodvečer na twitteru saská policie.

Britskou leteckou bombu našli dělníci v úterý odpoledne při stavebních pracích nedaleko drážďanského hlavního nádraží. Původně mělo zneškodňování bomby trvat jen několik hodin, pyrotechcni ale zjistili, že kvůli poškození stavebními stroji hrozí výbuch. 

V noci na čtvrtek puma skutečně explodovala.  Nikdo nebyl zraněn, všichni se zdržovali v bezpečné vzdálenosti. 

Jenže pyrotechnici se obávali, že by mohl hrozit další výbuch. Podle německé policie byla šance na další explozi padesátiprocentní. 

Ve čtvrtek ráno po výbuchu totiž stoupal z místa nálezu kouř. „Dá se předpokládat, že zde byl chemický zapalovač, u něhož je riziko nechtěné iniciace velmi vysoké,“ prohlásil bezpečnostní poradce a soudní znalec v oboru výbušniny Karel Koubík.

Další komplikace nastala, když materiál, který byl přivezen k utlumení výbuchu, začal hořet. Pyrotechnici tak museli čekat, než bomba vychladne, aby zjistili, zda hrozí další exploze. Hasit a ochlazovat pumu pomáhal také robot. 

Ve čtvrtek odpoledne pancéřovaný bagr odstranil materiál navezený k utlumení výbuchu. Pyrotechnici následně zjistili, že bomba je již neškodná.  

Největší evakuce Drážďan kvůli bombě

V noci na středu nařídily úřady v souvislosti se zneškodňováním válečné pumy dosud největší evakuaci v saské metropoli. Postiženou oblast muselo opustit přibližně 8700 lidí, včetně obyvatel domova důchodců a pečovatelského domu.

I více než 70 let po konci druhé světové války jsou podobné evakuace v Německu poměrně běžné. Největší podobnou akcí v poválečných dějinách země byla loni v září evakuace více než 60 tisíc obyvatel ve Frankfurtu nad Mohanem.

Letos v dubnu se pak muselo evakuovat asi 10 tisíc lidí v Berlíně. V celém Německu se každý rok najde více než 2 tisíce tun válečných bomb a munice.

Zneškodnit leteckou pumu jde hned několika způsoby

Práce s leteckou pumou z druhé světové války je velmi složitá, upozornil Koubík. „Pyrotechnik musí zvažovat řadu okolností. Velký problém je, že manipuluje s velkým množstvím výbušniny - v řádech až stovek kilogramů. Osazeny jsou také několika iniciačními systémy, je proto třeba zjistit, o jaký typ letecké pumy se jedná,“ uvedl Koubík.

Dále je nutné posoudit stav letecké pumy. „Nejlepší postup je, že se na místě vyjme iniciační systém, pak se s ní dá relativně volně manipulovat. Nicméně vzhledem k tomu, že letecké pumy leží dlouhá léta v zemi, tak ne vždy je možné iniciační systém na místě vyjmout – potom je třeba ji buď převézt na bezpečné místo k likvidaci, nebo v těch nejhorších případech se likvidují přímo na místě. Pak je třeba přijmout řadu opatření k eliminaci sekundárních následků výbuchu,“ řekl expert.

Video Studio ČT24
video

Expert na výbušniny: Práce s leteckou pumou je velmi složitá

Evakuace byla v tomto případě masivní, jelikož rozlet střepin u letecké pumy se počítá na kilometry, upozornil Koubík. Aby se zabránilo šíření seismické, tepelné vlny, dělají se ochranné výkopy či zásypy, dodal odborník s tím, že jde o práci na několik dnů.