Další akustický útok? Pracovník konzulátu USA v Číně utrpěl podezřelé poranění mozku

Washington vydal varování pro americké občany žijící v Číně poté, co jeden ze zaměstnanců konzulátu USA v jihočínském Kantonu (Kuang-čou) utrpěl lehké mozkové poranění v důsledku „abnormálních“ zvuků, kterým byl údajně vystaven na svém pracovišti. Případ připomíná akustické útoky na Kubě, píše agentura Reuters. Podle Washingtonu ale zatím nejsou důkazy, že by v Číně šlo o totéž.

Nejmenovaný zaměstnanec americké diplomatické mise v Kantonu uvedl, že jeho problémy začaly na konci loňského roku a pokračovaly do letošního dubna. Hovořil přitom o řadě „fyzických příznaků“. Podle americké vlády se jednalo o „slabé, neobvyklé zvuky a tlak“.

Postižený byl poslán do USA na podrobné lékařské vyšetření. „Výsledky vyšetření odpovídají lehkému mozkovému poranění (v anglosaské literatuře označovanému jako mild traumatic brain injury, MTBI),“ informovalo velvyslanectví Spojených států v Pekingu.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že bere případ velmi vážně a že pracuje na určení jeho příčiny a dopadů.

Spojené státy v říjnu vyhostily patnáct kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu v reakci na „neschopnost kubánské vlády ochránit americký personál na Kubě, který se stal terčem záhadných útoků poškozujících zdraví“.

Při záhadných útocích utrpělo újmu 24 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po závratě, únavu, neschopnost soustředění či nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti.

Od té doby USA stáhly z Havany 60 procent svých diplomatů a provozují ambasádu v omezeném režimu. Příčina problémů nebyla doposud objasněna. Podle vědců z americké Michiganské univerzity nemusely být zvuky cíleným akustickým útokem, za něž byly americkou stranou označovány, ale vedlejším účinkem neodborné snahy o odposlechy.