„Je to jako koupit dům a za dva roky znovu jednat o ceně.“ Írán odmítá měnit dohodu o jaderném programu

Írán nebude se světovými mocnostmi znovu projednávat dohodu o svém jaderném programu, prohlásil ve čtvrtek íránský ministr zahraničí. V prohlášení zveřejněném na internetovém kanálu YouTube rovněž kritizoval Spojené státy. Vypovězením dohody hrozí americký prezident Donald Trump.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pavel Golovkin

„Írán nebude znovu projednávat něco, co bylo odsouhlaseno před několika lety a bylo rovněž realizováno,“ uvedl Zaríf v pětiminutovém prohlášení. 

„Když to převedeme na trh s realitami, představte si, že si koupíte dům a přestěhujete tam svou rodinu, nebo ho zbouráte a vybudujete tam mrakodrap. Nemůžete přijít o dva roky později a snažit se znovu vyjednat si cenu.“

Mohammad Džavád Zaríf

íránský ministr zahraničí

Zaríf také ujistil, že Írán ke stávající dohodě nehodlá připojovat žádné dodatky. Zdůraznil, že agentura OSN pověřená kontrolou jaderných zařízení (Mezinárodní agentura pro atomovou energii - MAAE) jedenáctkrát potvrdila, že Írán plní všechny své povinnosti vyplývající z dohody. 

Podle dohody Írán musel omezit hodnotu, na niž obohacuje uran, počet centrifug, v nichž se uran obohacuje, předat své zásoby uranu a změnit plány pro těžkovodní reaktor tak, aby nebyl použitelný k výrobě plutonia.

Výměnou za to získal přístup ke globálnímu bankovnímu systému a mohl obnovit obchodování s ropou. Do Íránu se začaly vracet zahraniční průmyslové podniky včetně výrobců automobilů a letadel, avšak některé firmy se na tamní trh bojí vstoupit právě kvůli Trumpově kritice dohody.

Přes ostrý tón nechal Zaríf podle agentury AP určitý prostor pro možné další jednání, když řekl: „Je to Írán, ne Západ, kdo má vážné obavy a mnoho požadavků.“

K jaderné dohodě se vyjádřil i Alí Akbar Velájatí, poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Zopakoval, že pokud Spojené státy dohodu vypoví, Teherán od ní také odstoupí. Velájatí se již v minulosti nechal slyšet, že Írán nebude akceptovat žádné změny stávající jaderné dohody.

USA schvalují uvolnění sankcí Íránu každých 120 dní

Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Americký prezident Trump však dlouhodobě hrozí, že dohodu vypoví.

V USA se uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní. Zda Spojené státy obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu, musí americký prezident tentokrát rozhodnout do 12. května.

Trump ale nedávno naznačil, že USA od dohody odstoupí, pokud nebude upravena. Francouzský prezident Emmanuel Macron po nedávné návštěvě USA oznámil, že s americkým prezidentem jednal o možnosti rozšíření dohody, aby se vztahovala i na íránský balistický program. Írán ale opakovaně zdůraznil, že na žádnou jinou než současnou dohodu nepřistoupí.