Rusko zakázalo vstup Litevcům, kteří vystupují veřejně protirusky

Rusko zakázalo vstup několika litevským politikům, poslancům a politologům, kteří vystupují otevřeně protirusky. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Konkrétní jména se zatím na veřejnost nedostala. Podle ruského ministerstva jde o odvetu za litevský zákon, označovaný jako zákon Magnitského.

Prezident Vladimir Putin při letošních oslavách konce druhé světové války na Rudém náměstí v Moskvě
Zdroj: Reuters

Tento litevský zákon, který platí od ledna, umožňuje zakázat cizinci vstup do země až na pět let, pokud je dotyčný vážně podezřelý z rozsáhlé korupce, praní peněz či porušování lidských práv. O zákazu rozhoduje na návrh ministra zahraničí litevský ministr vnitra. Zákon je pojmenován po ruském právníkovi Sergeji Magnitském, který zemřel v roce 2009 za nejasných okolností ve vazbě poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z defraudací.

Podle agentury RIA Novosti jsou nyní na ruské černé listině litevští politici, poslanci a politologové, kteří zaujímají otevřeně protiruský postoj. Seznam je podle ministerstva otevřený a mohou na něj přibývat lidé, kteří budou veřejně vystupovat protirusky. Agentura RIA Novosti ani agentura TASS žádná konkrétní jména neuvedly.

Vstup do Litvy mají zakázány čtyři desítky Rusů 

Na základě Magnitského zákona se podle agentury RIA Novosti ocitly na seznamu přes čtyři desítky Rusů, včetně šéfa hlavního vyšetřovacího výboru Ruska Alexandra Bastrykina.

Norma označovaná jako Magnitského zákon platí i v jiných zemích. V roce 2012 ji přijali v USA, aby potrestali ruské představitele, úředníky, soudce a policisty zapletené do případů porušování lidských práv. Posléze podobné právní úpravy přijali kromě Litvy například v Estonsku či Kanadě.