Pulitzerovu cenu dostala newyorská média za odhalení aféry Weinstein

Hlavní Pulitzerovu cenu získal americký deník The New York Times a časopis The New Yorker za odhalení sexuální aféry filmového producenta Harveyho Weinsteina, které zvedlo celosvětovou vlnu odporu proti sexuálnímu obtěžování žen. Newyorský deník byl spolu s listem The Washington Post oceněn i v kategorii amerického domácího zpravodajství za články o vyšetřování údajných kontaktů prezidentské kampaně Donalda Trumpa s Ruskem.

Pulitzerovy ceny, které mají 21 kategorií, z toho 14 novinářských, jsou považovány za vrchol amerických žurnalistických ocenění.

Porota Kolumbijské univerzity letos hlavní ocenění za službu veřejnosti věnovala dvěma newyorským periodikům za sérii článků, v nichž zveřejnila příběhy žen obviňujících Weinsteina ze sexuálních útoků. Obě média postupně vykreslila obrázek mocného muže Hollywoodu, který své postavení zneužíval k sexuálnímu obtěžování řady žen.

Sám Weinstein popírá, že by měl s některou z nich sexuální kontakt bez jejího souhlasu, aféra jej však stála místo v jím spoluzaložené produkční společnosti. Jeho případ byl u zrodu hnutí MeToo a na začátku dlouhé řady podobných odhalení.

Stejně jako loni se cena za vnitroamerické zpravodajství týkala odhalení spojeného s Trumpovou volební kampaní. Zatímco před rokem ji obdržel novinář z The Washington Post za články o sporných charitativních aktivitách prezidentského kandidáta, letos tento list získal ocenění za články informující veřejnost o vývoji ruské kauzy.

Cenu za zahraniční reportáže získal tým agentury Reuters, který odkrýval vraždy páchané lidmi filipínského prezidenta Rodriga Duterteho v rámci boje proti drogovému zločinu. Stejná agentura uspěla i v kategorii feature fotografie, kde porota ocenila sérii snímků dokumentujících utrpení Rohingů v Barmě.

Agentura Reuters obdržela za snímky dokumentující utrpení Rohingů Pulitzerovu cenu
Zdroj: Damir Sagolj/Reuters

Cenu za fotografickou aktualitu získal fotograf lokálního listu The Daily Progres, který zachytil okamžik, kdy bělošský rasista najel vozem do skupiny demonstrantů v Charlottesville ve Virginii, což způsobilo celostátní ohlas.

První Pulitzerova cena po rappera

Univerzitní porota kromě novinářských cen uděluje také sedm ocenění v uměleckých kategoriích. Pozornost upoutalo především ocenění rappera Lamara v hudební kategorii, který se stal vůbec prvním nositelem ceny ve svém hudebním žánru. Jeho čtvrté album DAMN zaujalo porotu bez ohledu na to, že při udělování amerických hudebních cen Grammy neuspělo.

Cenu za literární fikci letos získal americký romanopisec Andrew Sean Greer za humoristickou knihu Less (Méně) o spisovatelově krizi středního věku. Nejlepším dramatem bylo podle poroty Dílo Cost of Living (Životní náklady) dramatičky polského původu Martyny Majokové.

Univerzitní porota ceny uděluje na doporučení předních novinářů a dalších osobností. V každé kategorii dostane vítěz diplom a 15 000 dolarů (zhruba 310 000 Kč). Výjimkou je hlavní kategorie za službu veřejnosti, která je oceněna zlatou medailí.

Načítání...