USA přitvrzují. U žadatelů o víza prověří jejich chování na Instagramu a jiných sítích

Všechny žadatele o víza do Spojených států zřejmě čekají nové speciální prověrky. Americké úřady se zaměří na jejich chování na internetu. Lidé tak budou muset do žádosti uvést svá uživatelská jména na sociálních sítích za posledních pět let, telefonní čísla či e-maily, které v této době používali. Opatření kritizovali obhájci občanských práv. Česka se změny díky bezvízovému styku netýkají.

Instagram
Zdroj: ČTK/AP Autor: Karly Domb Sadof

Pokud budou nová pravidla schválena, dotknou se ročně celkem přibližně patnácti milionů lidí. Americké úřady budou zkoumat aktivitu žadatelů o vízum zejména na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Reddit či YouTube.

Žadatelé budou dále kromě svých internetových identit dotazováni na to, zda nebyli v minulosti z nějaké země deportováni či se nepodíleli na teroristické činnosti.

Návrh amerického ministerstva zahraničí bude schvalovat prezidentský Úřad pro řízení a rozpočet (OMB), podle předpokladů však nové opatření projde, protože zvýšení ochrany před možným terorismem a dalšími bezpečnostními riziky je jednou z priorit prezidenta Donalda Trumpa.

Prověrka sociálních sítí se dosud týkala jen rizikových osob

Dosud úřady prověřovaly aktivitu na sociálních sítích pouze u potenciálně rizikových osob. „Už nyní od všech žadatelů o víza vyžadujeme kontaktní informace, historii jejich cest, informace o rodinných příslušnících a minulé adresy pobytu. Sbírání těchto dodatečných informací posílí proces prověřování žadatelů a potvrzování jejich identity,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Nová pravidla se nelíbí například Americké unii občanských práv (ACLU). „Lidé se teď budou muset ptát, zda něco z toho, co napíší on-line, nebude špatně pochopeno nebo špatně vyloženo vládními úředníky,“ uvedla zástupkyně ACLU Hina Shamsiová.

„Existuje tu také reálné nebezpečí, že skenování sociálních sítí nespravedlivě zasáhne zejména žadatele z muslimských zemí, kterým pak budou jejich žádosti diskriminačně zamítány,“ dodala. 

Návrh neovlivní občany zemí, které mají s USA bezvízový styk, jako je třeba Británie, Kanada, Francie, Německo či Česká republika. Opatření se naopak bude týkat států, jako je Indie, Čína nebo sousední Mexiko.