Kanada proslula vstřícností k uprchlíkům. Od nástupu Trumpa ale opatrně přiznává potíže

Kanada dlouho dávala najevo, že uprchlíci pro ni na rozdíl od sousedních Spojených států neznamenají potíže. Kvůli Trumpově ostré protiimigrační politice však nyní odcházejí tisíce lidí hledat své štěstí právě na sever, mnozí ilegálně - a kanadské úřady nejásají.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Trumpova politika žene uprchlíky do Kanady

Kanada se po desetiletí pyšnila svým azylovým systémem. Nelegální migrace na její území téměř neexistovala. Nyní však americko-kanadská hranice ožila. Za poslední rok ji nelegálně překročilo na dvacet tisíc lidí, například z Haiti, Nigérie, Turecka nebo Sýrie.

Takový zájem o azyl země nezaznamenala od roku 1989. Důvod je jednoduchý: Donald Trump a jeho přísná protiimgrační rétorika. „Myslím, že stojíme před rostoucí vlnou lidí, kteří se blíží k hranici. Budou přicházet do Kanady v následujícím roce a půl, možná i řadu let kvůli Trumpově administrativě,“ uvedl vedoucí kanadského uprchlického tábora Francisco Rico.

Nejvíce lidí přichází do větších měst, jako jsou Toronto, Montréal, Winnipeg nebo Vancouver. Humanitární organizace jsou na pokraji kapacit. „Nebudete ve výhodě, pokud se rozhodnete vstoupit do Kanady ilegálně. Musíte dodržovat pravidla a je jich dost,“ vzkázal migrantům kanadský premiér Justin Trudeau.

Přijdťe a žijte tu, ale…

V dodržování vlastních pravidel ale začíná selhávat i sama Kanada. Ve většině případů nezvládá šedesátidenní lhůty na vyřizování žádostí o azyl. Vláda Justina Trudeaua situaci řeší s americkou administrativou, s přímým obviňováním Donalda Trumpa je však nesmírně opatrná.

Ostražitá je Kanada i ke své image země, která se migrace nebojí. „Neříkáme 'ne' uprchlíkům. My říkáme: 'Samozřejmě, přijďte a žijte v Torontu. Žijte si v Torontu svůj život.' Ale tohle nemůžeme dělat bez pomoci dalších vládních nařízení,“ podotkla radní Toronta Kristyn Wong-Tamová. První již má vláda za sebou, minulý měsíc na řešení nelegální migrace vyčlenila v přepočtu více než dvě a půl miliardy korun.