„Lvov je banderovské město,“ demonstrovali ukrajinští pravicoví radikálové proti polskému zákonu

Několik stovek ukrajinských nacionalistů si pochodem ve Lvově na západě Ukrajiny připomnělo výročí smrti velitele Ukrajinské povstalecké armády (UPA) Romana Šuchevyče z dob druhé světové války. Na demonstraci zněla podle místních médií protipolská hesla, a to v reakci na kontroverzní polský zákon, který hrozí vězením za popírání zločinů ukrajinských nacionalistů vedených Šuchevyčem a Stepanem Banderou.

Západoukrajinský Lvov
Zdroj: Reuters Autor: Alexander Demiančuk

„Naše země, naši hrdinové!“ skandovali demonstranti. „Pamatuj cizinče, že pánem je tu Ukrajinec!“ znělo. „Lvov není pro polské pány,“ hlásal jeden z transparentů.

„Nemáme nic proti polskému národu, ale jsme proti populistické polské vládě, která přijala skandální zákon. Proto jsme vyšli na ulici, abychom předvedli, že Lvov je banderovské město a nikdo nám nebude nařizovat, koho máme ctít,“ prohlásil předák pravicových radikálů Svjatoslav Siryj podle serveru Zaxid.net.

Pobouření demonstrujících  vyvolal kontroverzní polský zákon, který hrozí vězením nejen za připisování nacistických zločinů polskému národu a státu, ale i za popírání zločinů ukrajinských nacionalistů na Polácích. Týká se to i masakru na Volyni, při kterém bylo na přelomu let 1943 a 1944 zavražděno ukrajinskými nacionalisty asi 100 tisíc Poláků a který polská vládní strana Právo a spravedlnost nazývá genocidou.

Šuchevyč byl před válkou vězněn za pořádání atentátů na polské představitele. UPA velel od roku 1943 až do své smrti 5. března 1950 v obklíčení příslušníky sovětské policie.

Vzpomínaný polský zákon vyvolal krizi ve vztazích s Izraelem a Ukrajinou. Kyjev polský zákon odmítá jako pokus o jednostrannou interpretaci historie a snahu zobrazovat Ukrajince výlučně jako zločince a kolaboranty s nacisty. „Historická pravda potřebuje otevřený dialog, a ne zákazy,“ uvedl prezident Petro Porošenko.