Nálety syrské armády v Ghútě ničily cesty i nemocnice. Od neděle zemřelo 250 lidí

2 minuty
Asadův režim chce vyhnat zbývající rebely z okolí Damašku
Zdroj: ČT24

Při náletech syrské armády na východní Ghútu u Damašku zahynulo od nedělního večera 250 lidí, včetně nejméně 54 dětí. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že jen za úterý si nálety vyžádaly 106 lidských životů. Od neděle pak bylo podle zdrojů organizace zraněno přes 850 lidí. Proti útokům na lidi protestoval Dětský fond OSN (UNICEF).

Exilová Syrská organizace pro lidská práva informace získává od svých informátorů v terénu. Podle její ranní zprávy si pondělní útoky vyžádaly zhruba sto  životů. Za uplynulých 48 hodin tak podle organizace jde o nejvyšší počet smrtelných obětí bombardování ve východní Ghútě za uplynulé tři roky, tedy od chemického útoku v roce 2013, který si vyžádal stovky životů. V úterý boje pokračují třetím dnem.

Syrská armáda od pondělí zprávy o desítkách obětí nekomentovala a syrská státní média pouze informují o palbě povstalců z východní Ghúty na Damašek. V úterý při ní podle agentury SANA přišel jeden člověk o život a šest lidí utrpělo zranění.

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterním prohlášení označilo útoky na východní Ghútu za porušení mezinárodního humanitárního práva. Podle úřadu se při nich „záměrně útočí na obydlené oblasti a civilní infrastrukturu včetně té zdravotnické“. Paříž také uvedla, že zodpovědnost padá nejen na syrský režim, ale i na jeho dva spojence - Rusko a Írán.

Muhammad Allúš, jehož opoziční Armáda islámu je hlavní organizací působící ve východní Ghútě, řekl, že syrské jednotky spolu s Íránem a Ruskem páchají holokaust. Vina podle něj ale padá také na OSN, „s ohledem na její lži o ochraně světové bezpečnosti a míru“.

Podle zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury se z východní Ghúty může stát nové Aleppo.

Syrské vládní jednotky obléhají východní Ghútu od roku 2013. Jde o poslední větší území v blízkosti syrské metropole, které mají pod kontrolou odpůrci režimu Bašára Asada. V obležení tam žije asi 400 tisíc lidí, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.

Při pondělním náletu byly zasaženy i čtyři provizorní nemocnice a zničeny některé hlavní silnice, po kterých se občas podaří dostat do povstalecké enklávy konvoj s humanitární pomocí OSN. Naposledy tam náklad potravin a léků pro 7200 lidí dorazil minulý týden, předtím to bylo loni v listopadu.

Podle zpravodaje BBC zasáhly nálety mimo jiné pekárny či sklady, tedy místa, odkud bylo možné zásobovat civilisty potravinami.

Proti útokům na civilisty ve východní Ghútě v úterý ostře protestoval Dětský fond OSN (UNICEF): ve svém prohlášení uvedl, že mu „došla slova pro popis utrpení dětí v Ghútě a pro vylíčení vlastního rozhořčení“. „Mohou ti, kteří působí toto utrpení, své barbarské činy něčím ospravedlnit?“ táže se organizace.

Zástupce OSN v noci na úterý vyzval k okamžitému zastavení bombardování. „Nedávná eskalace násilí zhoršuje humanitární situaci, která je už tak hrozivá,“ řekl nový koordinátor humanitární pomoci pro Sýrii Panos Mumtzis.

1 minuta
Sýrie: Exploze v Hazehu
Zdroj: Syrian Civil Defense

Syrská vláda zintenzivnila boje za znovudobytí východní Ghúty začátkem letošního února a od té doby při nich zemřelo několik stovek lidí. V uplynulých týdnech syrské vládní jednotky podporované Ruskem zesílily i bombardování severozápadní provincie Idlib ovládané rebely. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden varoval, že Sýrie se ocitla v jedné z nejnebezpečnějších etap občanské války, která trvá od roku 2011.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Klimatické extrémy decimují Afriku, projevují se různě

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 4 mminutami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 52 mminutami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musí změnit.
08:35Aktualizovánopřed 52 mminutami

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda předpokládá, že základní clo bude činit deset procent, Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu útočilo v noci drony

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí.
08:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Členové britských speciálních sil vraždili zajatce včetně dětí, píše BBC

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek Special Air Service (SAS) a Special Boat Service (SBS) poskytli BBC svědectví o údajných válečných zločinech, které páchali jejich kolegové v Iráku a Afghánistánu. Nové výpovědi více než třiceti lidí zahrnují obvinění ze zločinů, které se měly odehrávat během více než deseti let, což je výrazně déle než tříleté období, které je ve Spojeném království v současné době vyšetřováno.
10:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 4 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti Truth Social.
05:57Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...