Nálety syrské armády v Ghútě ničily cesty i nemocnice. Od neděle zemřelo 250 lidí

Při náletech syrské armády na východní Ghútu u Damašku zahynulo od nedělního večera 250 lidí, včetně nejméně 54 dětí. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že jen za úterý si nálety vyžádaly 106 lidských životů. Od neděle pak bylo podle zdrojů organizace zraněno přes 850 lidí. Proti útokům na lidi protestoval Dětský fond OSN (UNICEF).

Video Zprávy ve 12
video

Asadův režim chce vyhnat zbývající rebely z okolí Damašku

Exilová Syrská organizace pro lidská práva informace získává od svých informátorů v terénu. Podle její ranní zprávy si pondělní útoky vyžádaly zhruba sto  životů. Za uplynulých 48 hodin tak podle organizace jde o nejvyšší počet smrtelných obětí bombardování ve východní Ghútě za uplynulé tři roky, tedy od chemického útoku v roce 2013, který si vyžádal stovky životů. V úterý boje pokračují třetím dnem.

Syrská armáda od pondělí zprávy o desítkách obětí nekomentovala a syrská státní média pouze informují o palbě povstalců z východní Ghúty na Damašek. V úterý při ní podle agentury SANA přišel jeden člověk o život a šest lidí utrpělo zranění.

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterním prohlášení označilo útoky na východní Ghútu za porušení mezinárodního humanitárního práva. Podle úřadu se při nich „záměrně útočí na obydlené oblasti a civilní infrastrukturu včetně té zdravotnické“. Paříž také uvedla, že zodpovědnost padá nejen na syrský režim, ale i na jeho dva spojence - Rusko a Írán.

Muhammad Allúš, jehož opoziční Armáda islámu je hlavní organizací působící ve východní Ghútě, řekl, že syrské jednotky spolu s Íránem a Ruskem páchají holokaust. Vina podle něj ale padá také na OSN, „s ohledem na její lži o ochraně světové bezpečnosti a míru“.

Podle zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury se z východní Ghúty může stát nové Aleppo.

Syrské vládní jednotky obléhají východní Ghútu od roku 2013. Jde o poslední větší území v blízkosti syrské metropole, které mají pod kontrolou odpůrci režimu Bašára Asada. V obležení tam žije asi 400 tisíc lidí, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.

Při pondělním náletu byly zasaženy i čtyři provizorní nemocnice a zničeny některé hlavní silnice, po kterých se občas podaří dostat do povstalecké enklávy konvoj s humanitární pomocí OSN. Naposledy tam náklad potravin a léků pro 7200 lidí dorazil minulý týden, předtím to bylo loni v listopadu.

Podle zpravodaje BBC zasáhly nálety mimo jiné pekárny či sklady, tedy místa, odkud bylo možné zásobovat civilisty potravinami.

Proti útokům na civilisty ve východní Ghútě v úterý ostře protestoval Dětský fond OSN (UNICEF): ve svém prohlášení uvedl, že mu „došla slova pro popis utrpení dětí v Ghútě a pro vylíčení vlastního rozhořčení“. „Mohou ti, kteří působí toto utrpení, své barbarské činy něčím ospravedlnit?“ táže se organizace.

Zástupce OSN v noci na úterý vyzval k okamžitému zastavení bombardování. „Nedávná eskalace násilí zhoršuje humanitární situaci, která je už tak hrozivá,“ řekl nový koordinátor humanitární pomoci pro Sýrii Panos Mumtzis.

Video Sýrie: Exploze v Hazehu
video

Sýrie: Exploze v Hazehu

Zdroj: Syrian Civil Defense

Syrská vláda zintenzivnila boje za znovudobytí východní Ghúty začátkem letošního února a od té doby při nich zemřelo několik stovek lidí. V uplynulých týdnech syrské vládní jednotky podporované Ruskem zesílily i bombardování severozápadní provincie Idlib ovládané rebely. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden varoval, že Sýrie se ocitla v jedné z nejnebezpečnějších etap občanské války, která trvá od roku 2011.