Američan Rahami dostal doživotí za bombový útok na Manhattanu

Doživotní trest dostal Američan afghánského původu Ahmad Khan Rahami za předloňský bombový útok na newyorském Manhattanu. Tehdy bylo zraněno 30 lidí. Soud ho poslal za mříže i za pokus o atentát v nedalekém New Jersey, kde jím nastražená bomba nezpůsobila žádnou škodu. Podle prokuratury muž sympatizující s islamistickou ideologií neprojevil žádnou lítost.

Video Útočník dostal doživotí
video

Ahmad Khan Rahami dostal doživotí za bombový útok na Manhattanu

Rahami útoky provedl v rozmezí několika hodin v září 2016. První bomba nastražená v New Jersey nevybuchla, zatímco druhá v newyorské čtvrti Chelsea zranila 30 lidí. Proti odsouzenému muži svědčila řada důkazů, například otisky prstů a DNA nalezené na zbytcích podomácky vyrobených bomb či kamerové záznamy podrobně mapující jeho pohyb.

Podle státních zástupců neprojevil Rahami od chvíle, co byl po dvoudenním pátrání dopaden, žádnou lítost, zato se ve věznici snažil radikalizovat spoluvězně.

Rahami je na svůj čin hrdý. Před jeho radikalizací policii varoval otec 

„Je hrdý na to, co provedl, pohrdá americkým soudním systémem a stále je oddán své teroristické ideologii,“ uvedli prokurátoři, podle nichž se Rahami snažil ve vězení distribuovat džihádistické materiály včetně projevů někdejšího vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina.

Policisté Rahamiho zadrželi dva dny po útoku. Našli ho spícího u vchodu do baru v Lindenu v New Jersey, kde žil. Při zatýkání došlo k přestřelce, při které utrpěli zranění dva policisté i pachatel.

„Nechovám nenávist k nikomu,“ prohlásil třicetiletý Rahami během své závěrečné řeči, v níž kritizoval FBI, prokuraturu i ostrahu věznice. U soudu bylo přítomno také několik lidí, které zranil newyorský výbuch, nebo Rahamiho otec. Ten podle médií policii již v roce 2014 upozorňoval na to, že jeho syn může být potenciálně nebezpečným radikálem.