Internovaný saúdskoarabský princ bin Talál je podle rodiny na svobodě

Saúdskoarabský princ a miliardář Valíd bin Talál, který strávil více než dva měsíce ve vazbě, byl propuštěn. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z jeho rodiny. Bin Talál skončil podobně jako dalších 200 bohatých a vlivných Saúdů ve vazbě v rámci protikorupčního tažení. Držen byl v luxusním hotelu Ritz-Carlton v Rijádu.

Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál
Zdroj: ISIFA

Saúdskoarabské úřady zatím informaci o bin Találově propuštění nepotvrdily. Jasné nejsou podle Reuters ani podmínky jeho propuštění.

Média nedávno informovala, že princ o nich vyjednává s úřady. Někteří ze zadržených totiž výměnou za propuštění přistoupili na to, že část majetku odevzdají státu.

Krátce před svým propuštěním řekl bin Talál zpravodaji Reuters, že očekává, že bude všech obvinění zproštěn a nebude nucen vzdát se části svého majetku, jehož výši časopis Forbes odhadl na 17 miliard dolarů (přes 346 miliard korun).

Podle některých zpráv úřady za bin Találovo propuštění žádaly šest miliard dolarů (122 miliard korun). Bin Talál byl obviněn z praní špinavých peněz, podplácení a vydírání, oznámil Rijád po jeho zatčení.

Za protikorupční čistkou stojí korunní princ Muhammad bin Salmán, který chce podle saúdskoarabských představitelů případy zatčených co nejrychleji uzavřít. Stát chce dostat zpět 110 miliard dolarů, které zadržení podle něj získali nelegálními prostředky. 

Oběti mocenského tažení saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána
Zdroj: Al-Džazíra, ČTK, Wikipedia.org