Sněmovna reprezentantů USA schválila dočasný rozpočet pro vládu. Nyní je na tahu Senát

Sněmovna reprezentantů USA schválila dodatečný objem peněz na financování vlády, informovala agentura AP. Opatření musí ještě schválit Senát, kde jej chtějí blokovat demokraté. Nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů by mělo platit do 16. února.

Šéf Sněmovny reprezentantů, republikán Paul Ryan
Zdroj: Reuters Autor: Leah Millis

Pro zvýšení objemu peněz určených k financování vlády se vyslovilo 230 zákonodárců, proti jich bylo 197. Vlivné konzervativní křídlo republikánů opatření podpořilo výměnou za příslib, že Sněmovna reprezentantů bude v budoucnu jednat o navýšení peněz pro armádu a zpřísnění imigračních zákonů.

O opatření bude ještě hlasovat Senát, kde jej chtějí blokovat demokraté. Poukazují na to, že jejich priority – výdaje na imigraci a domácí programy – nejsou brány v potaz. Trvají především na tom, aby byl s rozpočtem schválen i zákon zajišťující právní ochranu cizinců bez platných dokumentů, kteří do USA přicestovali jako děti.

Program ochrany takzvaných „snílků“ (Dreamers) v minulosti tvrdě kritizoval prezident Donald Trump a loni v březnu ho plánoval ukončit. Minulý týden dal nicméně najevo, že je ochotný prodloužit fungování tohoto programu výměnou za souhlas demokratů s výstavbou zdi na hranicích s Mexikem.

Shutdown je za dveřmi

Termín, do kdy musí obě komory Kongresu dočasný rozpočet schválit, je stanoven na páteční půlnoc. Pokud opatření Senátem neprojde, hrozí akutní nedostatek financí a omezení provozu federálních úřadů.

Naposledy se do této situace Spojené státy dostaly v roce 2013, kdy byla vláda nucena kvůli platební neschopnosti, tzv. shutdownu, uzavřít některé vládní agentury.