Francie je ochotná jednat o změně vztahů s Korsikou, potvrdil Macron

Francouzská vláda by mohla zvážit změnu vztahů s Korsikou, která usiluje o větší autonomii na Francii. Nepřistoupí ale na změny mimo jiné v otázce uznání korsičtiny za oficiální jazyk. V rozhovoru pro španělský list El Mundo to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Na Korsice se nedávno konaly místní volby, v nichž zvítězila koalice nacionalistů a zastánců autonomie Pè a Corsica (Pro Korsiku).

Korsika
Zdroj: ČTK Autor: imago stock&people

Lídři Pè a Corsica chtějí s Paříží jednat o rozšíření autonomie v daňových záležitostech, o zrovnoprávnění korsičtiny s francouzštinou a o omezení práva na nákup nemovitostí na Korsice na lidi, kteří na ostrově žijí nejméně pět let.

„Výhledově můžeme uvažovat o změnách a premiér (Édouard Philippe) to korsickým politikům naznačil. Ale musí to být v souladu s ústavou. Tento republikánský rámec nám neumožňuje přistoupit na požadavky, jako je rezidenční právo nebo uznání korsičtiny za oficiální jazyk vedle francouzštiny,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. V rozhovoru neupřesnil, o čem je ochoten vyjednávat. K požadavkům Korsičanů se od voleb vyjádřil poprvé.

Hnutí Pè a Corsica má v parlamentu 43 z 61 křesel. Část korsických nacionalistů usiluje o rozšíření autonomie, ostatní o nezávislost.

Korsika je domovem 330 tisíc lidí a představuje dva ze 101 francouzských departementů. Na rozdíl od španělského Katalánska tamní nacionalisté nemají ambice získat nezávislost hned, protože vliv ostrova, na němž se roku 1769 narodil Napoleon, není z hlediska demografie a ekonomiky s Katalánskem srovnatelný.