Požáry v Kalifornii mají první potvrzenou oběť, oheň se dál šíří

Ničivé požáry v Kalifornii mají první potvrzenou oběť. Je jí 70letá žena, která přišla o život ve středu v noci při autonehodě, když se snažila utéct před požárem. Jižní Kalifornii trápí šest požárů, které už zničily 70 tisíc hektarů porostů, i když do boje s nimi bylo nasazeno 8700 hasičů. Shořelo více než 750 budov, zraněno je deset lidí včetně čtyř hasičů. Nová ohniska, jež se v pátek objevila v San Diegu a Santa Barbaře, si vynutila další rozsáhlou evakuaci. Celkově už muselo domovy opustit 210 tisíc lidí a tisíce osob zůstalo bez proudu.

Požáry v Kalifornii
Zdroj: Reuters Autor: Mike Blake

Sedmdesátiletá žena ze Santa Paula je první mrtvou, která je spojená s nynějšími požáry. Její tělo bylo nalezeno v autě, které havarovalo na evakuační trase v okrese Ventura ve středu večer. Podle lékaře byl příčinou její smrti náraz a nadýchání kouře.

Hasičům nyní pomáhá zpomalit šíření požárů mírnější počasí, podle předpovědí však počasí zůstává nepříznivé. Teploty budou nad normálem a vítr se sice zmírňuje, ale stále má rychlost až 80 kilometrů v hodině a mění prudce směr. Podmínky na jihu státu jsou označeny za „mimořádně nebezpečné“ – půda je velmi suchá a teploty vysoké. Dva z nejnebezpečnějších požárů se zatím podařilo potlačit nejvýše z deseti procent.

V oblasti požárů je mnoho rančů, takže evakuovat je třeba také koně, ale ne všude se to podařilo. V jezdeckém centru v San Luis Rey uhořelo 25 koní. Jedna z ošetřovatelek utrpěla při snaze o záchranu zvířat popáleniny druhého a třetího stupně na více než polovině těla a je v kritickém stavu v nemocnici v San Diegu.

Oheň, který hoří od pondělka severně od Los Angeles, je zatím nejničivější. Zničil téměř 60 tisíc hektarů porostů a 500 staveb, další desítky silně poničil. Dalších 15 tisíc domů stále ohrožuje. Na sociálních sítích se množí výzvy k poskytnutí pomoci. Jedna střední škola ve Ventuře požádala o základní potřeby a hygienické přípravky.

/*json*/{"map":{"lat":34.24436162445978,"lng":-119.58506062812495,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":34.41597338448186,"lng":-119.70050811767578,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Požáry se šíří severozápadním směrem a ohrožují i Santa Barbaru. Kalifornský guvernér Jerry Brown tam proto vyhlásil mimořádný stav. Prezident Donald Trump v pátek vyhlásil celou Kalifornii za oblast katastrofy, což umožní rychlé odblokování federálních peněz.

Video Studio 6 Víkend
video

Kalifornské požáry se stále nedaří uhasit, živel řádí v San Diegu a Santa Barbaře

Šest ohnisek dostalo svá jména. Nejničivější je Thomas, který pokrývá oblast od Santa Pauly v okrese Ventura po pacifické pobřeží. Vytváří hustý kouř, který redukuje viditelnost na půl kilometru.

V době největšího vrcholu požárů bylo nuceno opustit domov 212 000 lidí. V některých oblastech již byly příkazy k evakuaci zrušeny, což přivítalo mnoho lidí, kteří v provizorních úkrytech čekají na to, aby zjistili, zda jejich domy přežily. Desítky tisíc domů jsou však v některých oblastech stále v ohrožení. Letošní požáry byly v Kalifornii mimořádně ničivé. V říjnu postihly vinařskou oblast na severu státu, zničily 10 tisíc domů a spálily 73 tisíc hektarů. O život připravily přes 40 lidí.