Štáb ČT v Angole: Ženy na venkově ve čtrnácti otěhotní, o zdraví se tam stará šaman

30 minut
Redaktorka ČT Dana Zlatohlávková o životě žen v Angole
Zdroj: ČT24

Mezi stovku nejmocnějších žen letošního roku časopisu Forbes se dostala jediná Afričanka – dcera bývalého angolského prezidenta a šéfka tamní státní ropné společnosti. Právě Angola je typickým příkladem toho, co ženy v Africe už dokázaly a čeho všeho ještě dosáhnout musí. Venkov jako by o rovnosti pohlaví nikdy neslyšel, zatímco ve městech se situace pomalu mění.

Čtyřiadvacetiletá podnikatelka Victorina Henda Saaresová sama navrhuje a šije šaty. Ve své dílně uživí tři zaměstnankyně. Jí podobných ale v Angole moc není, rozhodla se proto pomáhat ostatním: „Máme program zaměřený na vzdělání, zdraví a finance.“

Victorina Saaresová
Zdroj: ČT24

Ústava zaručuje ženám v Angole stejná práva jako mužům, diskriminace podle pohlaví je ovšem ve společnosti stále běžná. „Pořádáme různé semináře a workshopy, abychom přístup společnosti změnili,“ říká Ernesto Domingos z ministerstva pro ženy a rovnoprávnost.

Žena je v Angole muži podřízená se všemi tvrdými důsledky. Domácí násilí nebo znásilnění, která jsou v zemi trestná teprve šest let, hlásí ženy jen zřídka. „Policie se jich ptá, zda si jsou opravdu jisté, že chtějí, aby jejich muži šli do vězení,“ popisuje přístup angolské policie Victorina.

Na násilí na ženách a dětech upozorňují například studenti a profesoři střední školy v Kuitu ve své divadelní hře.

„Divadlo má velkou sílu. Hrajeme naši hru pro celou společnost, v nemocnicích nebo na policejních stanicích,“ tvrdí učitel a scenárista představení Faustino Angelo Dovala Sassango. Nepochybuje, že i když jsou reakce publika občas jiné, než by si tvůrci hry představovali, její poselství zabírá.

Děti v Angole
Zdroj: ČT24

Na venkov ale hlasy z Kuita nedolehnou. Zde jde spíš o samotné přežití než prosazování ženských práv. Příběhy místních dívek se velmi podobají: první dítě porodí ve 14 letech a celkem jich mají kolem šesti. V zemi, kde je stále živá tradice kouzel a uřknutí, řeší problémy častěji se šamanem než v nemocnici. Rodí doma, odkázané na pomoc komunity.

„Ráda pomáhám ženám, potřebují to,“ ujišťuje porodní bába Rosa Rufinuová. Angolské dívky učí, jak se o sebe starat během těhotenství a jak zaopatřit své děti.

Rosa se snaží změnit návyky angolských žen i jejich přístup. V zemi, která má velké nerostné bohatství i potenciál a kde nezuří válka, totiž umírá každé patnácté dítě do pěti let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za ubodání tří dětí dostal Brit trest nejméně 52 let vězení

Osmnáctiletý Brit Axel Rudakubana, který loni v červenci na taneční akci v Southportu zabil tři děti a dalších deset osob zranil, dostal ve čtvrtek trest nejméně 52 let vězení. Informují o tom média.
před 12 mminutami

Trump dočasně zakázal zdravotnickým organizacím komunikovat s veřejností

Americké federální zdravotnické organizace nesmí z rozhodnutí administrativy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa dočasně komunikovat s veřejností. S odkazem na desítky současných i bývalých úředníků a dalších osob obeznámených s touto záležitostí to tvrdí deník The Washington Post. Organizace tak prý nesdílí ani pravidelné zprávy o nemocnosti, šíření nakažlivých chorob ani aktualizace týkající se vysoce nakažlivé ptačí chřipky.
před 21 mminutami

Pellegrini zmínil hrozbu převratu, opozice mluví o zastrašování

Slovenský prezident Peter Pellegrini po čtvrtečním jednání bezpečnostní rady státu řekl, že na Slovensku existuje skupina lidí, která chce zvyšovat napětí ve společnosti. Podle něj je snaha zaútočit na ústavní zřízení s cílem svrhnout vládu. Úřady podle něj demonstrace zakazovat nebudou a bezpečnostní rada nenavrhla konkrétní opatření v uvedené záležitosti. Podobná obvinění vznesl i premiér Robert Fico (Smer). Zástupci opozičních stran se proti jejich výrokům vymezili a mluví o zastrašování.
13:24Aktualizovánopřed 43 mminutami

Politico popsalo, jak Bělorusko zneužívá migranty proti EU

Režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka už několik let přiváží migranty na své hranice se zeměmi Evropské unie, a využívá tak běžence jako zbraň v hybridní válce proti Západu. Opakovaně na to upozorňují jak sousední státy Běloruska, kam Minsk běžence posílá, tak EU jako celek. Minsk vždy odmítal, že by převoz migrantů cíleně organizoval. Politico teď však na základě odposlechů běloruských činitelů a rozhovorů s členy bezpečnostních složek popsalo, jak přesně systém funguje.
před 1 hhodinou

Dvojitý ruský úder v Záporoží zranil padesát lidí

Při dvojnásobném vzdušném útoku ruských sil zemřel v Záporoží člověk a nejméně padesát jich utrpělo zranění, informují ukrajinská média. Zničena byla výšková budova, dalších třicet bylo poškozeno a poničeny jsou i soukromé domy. Rusové cílili také na energetický objekt, což způsobilo výpadky v dodávkách proudu a tepla. Moskva se k incidentu nevyjádřila. Další oběti hlásí úřady v Doněcké a Charkovské oblasti.
13:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

U Los Angeles se rychle šíří další požár

Severně od kalifornského města Los Angeles se rychle šíří další požár, kvůli němuž úřady nařídily evakuaci více než třiceti tisíc lidí. Oheň zachvátil přes čtyřicet čtverečních kilometrů poblíž druhého největšího města Spojených států v době, kdy hasiči stále bojují se dvěma požáry, které v minulých týdnech zničily tisíce domů a zabily desítky lidí. Za přetrvávajícího sucha se začaly plameny šířit i v kopcích u luxusní čtvrti Bel Air, požár ale podle všeho pro obyvatele nepředstavuje velké nebezpečí.
05:27Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump se pro plošné milosti rozhodl na poslední chvíli, píší média

Americký prezident Donald Trump se k plošné variantě milostí – tedy asi pro patnáct set lidí včetně těch, kteří 6. ledna 2021 napadali policisty – přiklonil na poslední chvíli, což překvapilo i některé republikány v Kongresu, uvádí zpravodajský web Axios nebo televize NBC News. Nakonec převážil přístup omilostnit co nejvíce lidí a mít to za sebou, namísto zkoumání případ od případu.
před 3 hhodinami

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
před 6 hhodinami
Načítání...