Další erupce může přijít kdykoliv. Kvůli sopce na Bali bylo uzavřeno mezinárodní letiště

Indonéské úřady zvýšily na nejvyšší možný stupeň varování před soptícím vulkánem Agung. Lidem žijícím v okruhu do deseti kilometrů okolo sopky nařídily okamžitou evakuaci, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch. Evakuační nařízení se týká 100 tisíc lidí. Mezinárodní letiště na ostrově Bali, kde se sopka nachází, bylo kvůli sopečné hrozbě uzavřeno.

Video Události
video

Turistický ráj na Bali ohrožuje soptící vulkán

Sopka Agung chrlí od víkendu oblaka bílého a šedého popela do výšky několika tisíc metrů a z kráteru se řine takzvaný bahnotok či lahar, tedy směs sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody. Lahary jsou podle vědců nebezpečnější než tekoucí láva, protože se pohybují mnohem rychleji.

„V současnosti dochází k činnosti, kterou my nazýváme tremor nebo takový souvislý třas, který v podstatě odpovídá té samotné erupci, kdy magma už stoupá vulkánem vzhůru. V ústí kráteru jsou pod velkým tlakem uzavřené plyny, které trhají magma na malé kousíčky a z toho vzniká sopečný popel, který stoupá do atmosféry,“ popsal Prokop Závada z Geofyzikálního ústavu AV ČR.

„Občasné slabé výbuchy jsou slyšet do vzdálenosti 12 kilometrů od vrcholu. V noci byly vidět plameny, což ukazuje na to, že případná erupce může nastat kdykoli,“ uvedl v prohlášení indonéský úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB.

video Sopka na Bali hrozí další erupcí
Video Studio 6
video

Sopka na Bali hrozí další erupcí

Mluvčí úřadu Sutopo Purwo Nugroho na tiskové konferenci prohlásil, že v evakuační zóně se nachází 22 obcí. Z odhadovaných 100 tisíc lidí, kteří tam žijí, jich odešlo do bezpečí asi 40 tisíc.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24 s Prokopem Závadou z Geofyzikálního ústavu AV ČR

„Opravdu žádáme lidi v nebezpečné zóně, aby hned odešli, hrozí větší erupce,“ uvedl mluvčí. Někteří lidé podle něj vyčkávají, protože ještě nebyla evakuována jejich hospodářská zvířata.

„Úřady budou oblast procházet a přesvědčovat lidi. Pokud to bude třeba, budeme je evakuovat nuceně,“ dodal. Podle mluvčího je v kráteru sopky již vidět láva, „která nepochybně vyteče na svahy vulkánu“.

Uzavření letiště ovlivnilo stovky letů

Letiště v balijské metropoli Denpasaru, které denně odbaví nejméně 5 tisíc zahraničních turistů a 15 tisíc až 20 tisíc domácích návštěvníků, bude podle guvernéra Bali možná zavřené déle než předpokládaných 24 hodin. Zatím se uzavření letiště dotklo 445 letů, z toho 196 mezinárodních a celkem 59 tisíc cestujících.

Indonéské dopravní úřady sdělily, že nasadily 100 autobusů, které odvážejí pasažéry z mezinárodního letiště k trajektům, s jejichž pomocí mohou opustit Bali. Turisté mohou trajektem odcestovat na sousední ostrov Jáva a potom pokračovat letecky do svých destinací.

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V uplynulém týdnu byly zaznamenány dvě erupce. Poté sobotní úřady vyhlásily pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Sloupec dýmu nad horou, který už vystoupal nad šest kilometrů, by letadlům mohl poškodit motory.

České ministerstvo zahraničí v této souvislosti vybídlo české turisty k obezřetnosti a ke sledování situace. Doporučilo také, aby se ti, kteří na ostrově už jsou, nebo tam plánují cestovat, zaregistrovali v databázi ministerstva DROZD a popsalo možné trasy pro odcestování z ostrova.

V případě trvajícího uzavření letiště v Denpasaru a potřeby odcestovat z Bali doporučuje Černínský palác využít lodního spojení z přístavu Gilimanuk (západ Bali) na Jávu a následně přepravu pozemní cestou do Surabaye, odkud se létá do Jakarty.

Ve městě Surabaya mohou čeští turisté využít konzulární asistenci Honorárního konzulátu České republiky. Alternativou by mohla být přeprava z přístavu Padangbay (jihovýchod Bali) na ostrov Lombok, a odtud letecky do Jakarty na návazné mezinárodní spoje.

/*json*/{"map":{"lat":-8.427544354861489,"lng":115.14450867187499,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":-8.342972145153517,"lng":115.50707817077637,"type":"1","description":"Sopka Agung"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Vulkán leží zhruba 70 kilometrů od hlavních turistických destinací. V Indonésii je téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci v roce 1963 zemřelo na 1100 lidí.