Zemětřesení v Íránu má už 530 obětí. Rouhání slíbil tresty za šizení staveb

Počet mrtvých po nedělním zemětřesení, které postihlo pomezí Iráku a Íránu, vystoupal na 530. Dalších více než osm tisíc lidí utrpělo podle agentury IRNA zranění. Podle odhadů  potřebuje pomoc nejméně sedmdesát tisíc lidí.

Video Zprávy v 16
video

Zemětřesení na irácko-íránském pomezí: 70 tisíc lidí potřebuje pomoc

V pondělí se hovořilo o 450 mrtvých a asi sedmi tisících zraněných. Naprostá většina obětí je z íránské západní provincie Kermánšáh, v Iráku je podle úterních informací osm mrtvých.

Otřesy o síle 7,3 stupně Richterovy škály byly zaznamenány v neděli večer. Kromě ztrát na životech jsou hlášeny i velké materiální škody. Íránská média tvrdí, že se zřítilo zhruba dvanáct tisíc domů. 

„Stále máme kvůli bydlení dluhy. Jsem už tak bez práce a nemohl jsem byt splácet. Teď je totálně zdemolovaný – nemůžeme použít ani nábytek,“ prohlásil jeden z obyvatel zasaženého města Sarpol Zaháb Zaman Morádí. „Nejprve byly cítit jen lehké otřesy. Přemýšleli jsme, o co jde, když udeřila druhá vlna. Můj bratr uvízl pod troskami. Když ho záchranář o hodinu později vytáhl, bylo už pozdě,“ uvedl Ali Morídí ze stejného města.

Íránský prezident Hasan Rouhání, který už do postižené oblasti dorazil, upozornil, že zničeny byly především budovy postavené v rámci státní výstavby, zatímco soukromé domy odolaly. Ujistil, že pokud se podaří nalézt viníky, čeká je trest za nedodržení stavebních předpisů.

Prezident Rouhání přijel do oblasti postižené zemětřesením
Zdroj: Reuters

Záchranné práce se po rozednění znovu plně rozeběhly. Týmy záchranářů se psy i těžkou technikou stále prohledávají trosky. Poničeno je sedm větších měst a asi dva tisíce vesnic.

Lidé nocují v mrazech venku

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf poděkoval všem státům, který nabídly Teheránu pomoc, a řekl, že ji země zatím nepotřebuje. Íránská televize současně hlásí, že lidé, kteří přišli o domovy, budou muset trávit další mrazivou noc venku. Mnozí pálí bedny, aby se zahřáli.

„Nemáme dost jídla ani vody. Děti pláčou zimou, drží se rodičů, aby se zahřály, je to špatné,“ řekl Alí Gulání z města Kasr Šírín, které je mezi postiženými. Slyšel, že provinční úřady už rozvážejí pomoc, do jeho města ale zatím žádná nedorazila.

Sami na sebe se museli spolehnout třeba obyvatelé pouštního města Ezgeléh. „Náš dům je kompletně v troskách. Nedostali jsme žádnou pomoc ani stany,“ upozornil jeden z přeživších. Podle odhadů potřebuje pomoc nejméně 70 tisíc lidí. OSN ohlásila, že je připravena začít pomáhat, pokud obdrží žádost.