USA vyhostí 15 kubánských diplomatů kvůli záhadným útokům v Havaně

Americká vláda rozhodla o vyhoštění 15 kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu. Podle amerického ministerstva zahraničí jde o reakci na „neschopnost kubánské vlády ochránit americký personál na Kubě, který se stal terčem záhadných útoků poškozujících zdraví“. Kuba jakoukoli spojitost s incidenty odmítá a proti vyhoštění svých diplomatů protestuje.

Rozhodnutí americké vlády předcházely dosud nevysvětlené útoky, které poškodily zdraví víc než dvou desítek diplomatických pracovníků USA. Na odjezd ze Spojených států mají Kubánci týden.

Kubánští diplomaté byli podle agentury AP sice vyhoštěni, nebyli ale označeni za nežádoucí osoby. Znamená to, že jejich případný návrat není vyloučen. Po jejich odjezdu bude počet amerických diplomatů v Havaně a kubánských ve Washingtonu identický.

Američané brání vyšetření incidentu, tvrdí Havana

Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez označil rozhodnutí Washingtonu za nespravedlivé a nepřijatelné. Vláda v Havaně podle něj proti němu „energicky protestuje“. Na obvinění, že Kuba je odpovědná za bezpečnost amerických diplomatů, reagoval prohlášením, že Washington kubánským úřadům neposkytl dostatek informací o údajných incidentech, jimž jsou Američané v Havaně vystaveni.

Hlavní překážkou vyšetření zdravotních problémů, které americké diplomaty postihly, je nedostatečná americká součinnost, řekl Rodríguez. Spojené státy by záležitost neměly politizovat, protože to může vyvolat „nežádoucí eskalaci,“ varoval.

Při útocích utrpělo újmu 21 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po poškození mozku nebo nevolnosti. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů. 

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson jednal o vyhoštění Kubánců s prezidentem Donaldem Trumpem už v pondělí. Dnes ministr prohlásil, že Spojené státy s Kubou i nadále udržují diplomatické styky a spolupracují s Havanou na hledání příčin zdravotních komplikací. Rozhodnutí o vyhoštění zhruba 60 procent kubánského diplomatického personálu bude ale platit do doby, než bude bezpečí Američanů na Kubě zajištěno, dodal Tillerson.

Lehčí akustické zbraně se používají k rozhánění davů, s těžšími kalibry od velikosti baseballového míčku po kontejner experimentovaly armády USA, Ruska i Číny. Není tak vyloučeno, že za útokem stojí nějaká další země.

USA obnovily po více než půlstoletí diplomatické styky s Kubou v roce 2015 z iniciativy tehdejšího prezidenta Baracka Obamy. Vedle ambasád bylo opětovně zavedeno například pravidelné letecké spojení, byly obnoveny poštovní služby či pravidelná lodní doprava mezi USA a ostrovem.

Po nástupu Trumpa ale vztahy opět ochladly a republikánský prezident zrušil či omezil některá vstřícná opatření svého předchůdce.