Nadále přijímat uprchlíky a rychleji vracet odmítnuté. Evropská komise navrhla, jak dál s migrací

Evropská komise navrhuje nový program, v němž by v příštích dvou letech mohlo do EU legálně přesídlit nejméně 50 tisíc lidí s nárokem na ochranu. Komise chce také výrazně posílit složku evropské pobřežní a pohraniční stráže zabývající se návraty těch migrantů, kteří nárok na pobyt v EU nemají. Podle eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose musí však všechny členské země dál ukazovat solidaritu a z Itálie a Řecka převzít ty, kdo na to stále mají nárok.

Video Studio ČT24
video

Avramopulos: Zapojme do Schengenu i Bulharsko a Rumunsko

Komise navrhuje úpravy pravidel schengenského prostoru tak, aby země mohly udržovat kontroly na vnitřních hranicích delší dobu. Vyzývá také členské země EU, aby rozhodly o zapojení Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru, uvedl komisař Avramopulos.

Nové návrhy Evropské komise k řešení migrační problematiky obsahují zejména důraz na návraty těch, kdo nemají nárok na azyl v Evropské unii, a otevření legální možnosti přicestovat pro ty, kdo naopak nárok na mezinárodní ochranu mají. Avramopulos země EU také vyzval k rychlému nalezení správné podoby kompromisu ohledně reformy unijního azylového systému.

Evropská komise připomněla, že v letech 2014 a 2015 bylo zpět domů vráceno jen okolo 36 procent těch, kdo vráceni být měli. V nejbližší budoucnosti by území EU mělo opustit okolo 1,5 milionu neúspěšných žadatelů o azyl. V roce 2016 bylo v Unii okolo milionu cizích občanů, u poloviny už bylo jasné, že mají blok opustit. Vráceno však bylo jen 226 tisíc z nich a komise takovou situaci označila za „neuspokojivou“.

Video Události
video

Události: Další evropský plán na řešení migrace

Události: Další evropský plán na řešení migrace

Zprávy v 16: Nový imigační program EU

Výrazné podpory by se proto mělo dostat té části unijní společné pobřežní a pohraniční stráže, která má návraty na starosti tak, aby mohla svou činnost vykonávat aktivně a úspěšně koordinovat návratovou politiku na celoevropské úrovni.

Komise také nabídla členským zemím nový návod, jak návraty urychlit ze své úrovně. K získání lepší spolupráce přijímajících zemí by EU měla využít všemožných dostupných pobídek a pák, jak ze strany celého evropského bloku, tak ze strany jednotlivých unijních zemí.

Program, který Česko odmítalo, nahradil nový 

Riskantní a zbytečné cesty přes moře k evropským břehům by měl nahradit nový přesídlovací program, kterým by Unie otevřela legální cesty do Evropy lidem majícím reálný nárok na mezinárodní ochranu. Končí totiž platnost stávajícího mechanismu, který umožnil do EU přesídlit z táborů v Turecku či na Blízkém východě více než 23 tisícům lidí.

Komise nyní navrhuje nejméně 50 tisíc míst v novém schématu, které by se tentokrát soustředilo také na severní Afriku, země jako je Libye, Egypt, Niger, Súdán, Čad nebo Etiopie. Na podporu snah členských států v této oblasti komise vyčlenila půl miliardy eur (13,5 miliardy korun) a komise vyzývá státy, aby samy podporovaly přesídlovací programy například nevládních organizací.

Komise se novými návrhy ohledně migrace zabývala jen den poté, co skončila platnost kontroverzního dvouletého programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvótového systému. Státy si v rámci mechanismu, na kterém se ale Česko a další země odmítly podílet, přerozdělily z Itálie a Řecka 29 144 lidí.

Protože si mají rozebrat ještě i ty žadatele o azyl z konkrétních zemí, kteří byli do úterka do programu zařazeni, čeká komise, že program bude nakonec znamenat přesun celkem okolo 37 tisíc lidí. Státy se v roce 2015 dohodly na transferech celkem 160 tisíc osob.