Saakašvili se dostal na Ukrajinu, jeho stoupenci prorazili na hranici policejní kordon

Stoupenci bývalého gruzínského prezidenta a oděského gubernátora Michaila Saakašiviliho prorazili na hraničním přechodu Šehyni policejní kordon a převedli ho na Ukrajinu. Policie nezasáhla.

Saakašivili se v neděli opakovaně pokusil dostat na Ukrajinu, jejíž občanství nedávno ztratil. V polském Przemyślu byl na pokyn z Kyjeva zadržen mezinárodní rychlík ukrajinských státních železnic směřující do Lvova. Mluvčí ukrajinské společnosti Ukrzaliznycja oznámila, že ve vlaku se nachází „osoba bez dokladů potřebných ke vstupu do země“.

Když pokus odcestovat vlakem nevyšel, dorazil Saakašvili autobusem na silniční přechod Medyka-Šehyni. Neuspěl ani tam, později ale jeho stoupenci prorazili policejní kordon a gruzínského exprezidenta převedli na Ukrajinu. Policie proti nim nezasáhla.

Pokus o návrat na Ukrajinu ohlásil Saakašvili předem, na polsko-ukrajinském přechodu ho podle agentury Unian očekávaly davy příznivců a novinářů. Spolu s ním cestuje několik opozičních poslanců ukrajinského parlamentu v čele s hlasitou kritičkou současného prezidenta Petra Porošenka, bývalou ukrajinskou premiérkou a šéfkou strany Vlast Julijí Tymošenkovou.

Bývalý gruzínský prezident, který je ve vlasti stíhán pro údajné překročení pravomocí, byl nedávno zbaven ukrajinského občanství a už v roce 2015 ztratil i občanství gruzínské. Porošenko původně Saakašviliho na Ukrajinu sám povolal a v roce 2015 mu svěřil post oděského gubernátora. Později ale Saakašivili Porošenka tvrdě kritizoval za to, že prý váhá v zemi s reformami a otevírá dveře korupčníkům. Na Ukrajině také založil vlastní stranu Hnutí nových sil.