Rusko očekává nové americké sankce, tentokrát vůči státním bankám

Moskva očekává, že Spojené státy zesílí protiruské sankce. Podle ekonomů budou tentokrát cílem státní banky, protože Bílý dům předpokládá, že jsou napojené na nejvyšší politiky země. Omezení finančního sektoru by dopadlo pouze na Rusko a tak by se k němu bez výhrad měly připojit i evropské státy, říká zpravodaj v Rusku ČT David Miřejovský.

Video Události
video

Události: Rusko čeká nové sankce vůči bankovnímu sektoru

Moskva už nevěří, že v dohledné době bude s Washingtonem spolupracovat. Očekávaná opatření proti velkým bankám mohou Rusku dál výrazně uškodit. Ekonomové odhadují ztráty kvůli už dříve uvaleným sankcím na stovky miliard dolarů.

„Investoři jsou velmi opatrní. Vidíme, že v oběhu je málo peněz. A to se samozřejmě negativně projevuje na růstu celé ekonomiky,“ říká Natália Volčkovová z Centra ekonomických výzkumů z Ruské vysoké školy ekonomické.

Po posledním zpřísnění sankcí nejvyšší ruští politici obviňovali Spojené státy, že jim nejde o deklarované omezení vlivu Moskvy na pro-ruské rebely na východě Ukrajiny, ale o ekonomickou devastaci jejich země. „Přitvrzením sankcí vyhlásily USA Rusku naprostou obchodní válku,“ uvedl začátkem srpna ruský premiér Dmitrij Medvěděv.

Sankce dopadají i na obyčejné Rusy. Nevznikají nová pracovní místa, platy stagnují, ceny v obchodech rostou a životní úroveň obyvatelstva proto klesá. Západní sankce mají i dlouhodobé dopady. S dnešním omezováním investic se Rusko bude vyrovnávat ještě za 15 let, a to i v případě, že by sankce velmi brzy skončily.

Rusko reagovalo embargem na některé potraviny. Výpadek dovozu částečně nahradilo vlastní produkcí. Někteří odborníci proto tvrdí, že sankce mají na zemi pozitivní vliv - donutily ji naplno využít vlastní potenciál, podotýká Miřejovský.

„Rusku se podařilo diverzifikovat svoji výrobu a dostat se na další trhy, které jsme dřív kvůli spolupráci s USA a Evropou opomíjeli,“ uvedl politolog Alexej Muchin.

Ekonomové ale nadšení tlumí. Podle nich pozitiva nevyváží celkové ztráty. „Platí to jen pro část trhu. Vidíme to na příkladu rozšířené nabídky ne příliš kvalitních domácích sýrů. To ale znamená, že jsme je mohli vyrábět už dříve a být efektivnější,“ uvedla Natália Volčkovová z Centra ekonomických výzkumů z Ruské vysoké školy ekonomické.

Moskva slibuje, že na případné nové sankce tvrdě odpoví. Zároveň se ale Rusko připravilo na možné budoucí potíže vlastních bank. Od prvního září spustilo program pomoci finančním ústavům, kterým chybí likvidita. Peníze jim bude půjčovat přímo centrální banka.