Voyager 1 se vydal na cestu do hlubin vesmíru před 40 lety. Zemi dodnes zásobuje cennými daty

Před čtyřiceti lety odstartovala na svou misi vesmírná sonda Voyager 1. Nyní se nachází přes 20 miliard kilometrů od Země a stále má dost energie na to, aby dokázala posílat vědecké údaje.

Video Události
video

Události: Před 40 lety se vydal Voyager na misi

Původní předpoklady přitom počítaly s pěti roky, během kterých měl Voyager z vesmíru posílat na Zemi vědecké údaje. Tuto hranici však sonda překonala o celých 35 let a podle momentálních odhadů by mohla ve své práci pokračovat až do roku 2020. I pak bude dál putovat po Mléčné dráze jeho signál, zanikne ale ve vesmírném šumu.

Hranici Sluneční soustavy sonda překonala v srpnu 2012. „Voyager 1 opustil bublinu okolo Slunce a vstoupil do mezihvězdného prostoru. Prostoru mezi hvězdami. To je historický milník mezi velkými objevitelskými cestami, které lidstvo podniklo,“ oznámil tehdy Ed Stone podílející se na projektu Voyager.

K nejbližší hvězdě, kterou má sonda po cestě, poletí 40 tisíc let.

Pro případ, že by se Voyagery někdy setkaly s mimozemskou civilizací, nesou na palubě pozlacenou 18centimetrovou destičku se záznamem zvuků a obrazů, které charakterizují život na Zemi v době vypuštění. Případní mimozemšťané si tak budou moci vyslechnout pozdravy v 55 pozemských jazycích (včetně češtiny) nebo se pohroužit do poslechu hudebních děl Wolfganga Amadea Mozarta či bluesmana Blind Willieho Johnsona.