Keňský soud zneplatnil volbu prezidenta, hlasovat se bude znovu

Srpnové prezidentské volby v Keni provázely nesrovnalosti. Znovuzvolení Uhurua Kenyatty je proto neplatné a hlasování se musí opakovat do 60 dnů. Rozhodl o tom keňský nejvyšší soud, který řešil stížnost opozice, v jejímž čele stojí Kenyattův neúspěšný protikandidát Raila Odinga.

 

Verdikt podpořili čtyři z šesti soudců. Podle nich nebyly volby z 8. srpna zorganizovány v souladu s ústavou. Kenyattu či jeho stranu ale z ničeho neobvinili. Pochybení připsali volební komisi, která se „dopustila nezákonností a nesrovnalostí… při přenosu výsledků“. Detailní nález soudu má být zveřejněn do 21 dnů.

Na soud se obrátil vůdce opozice a Kenyattův neúspěšný protikandidát Raila Odinga. Ten označil dnešek za historický den pro keňský národ a zprostředkovaně pro všechny Afričany. Řekl, že jde o první případ, kdy africký soud zneplatnil výsledek prezidentských voleb. Dodal, že nemá důvěru v současnou volební komisi a na nové hlasování má dohlížet jiná skupina osob.

Kenyattovi právníci označili výrok soudu za politické rozhodnutí. Kenyatta v živém televizním projevu prohlásil, že s verdiktem nesouhlasí, soudci se podle něj rozhodli, že půjdou proti vůli lidu. Dodal ale, že verdikt respektuje a občany vyzval ke klidu.

Předseda volební komise Wafula Chebukati řekl, že rezignovat nehodlá. Slíbil ale personální změny mezi svými podřízenými a také změny v postupech komise.

Keňská burza v reakci na výnos soudu zastavila obchodování a keňský šilink na devizových trzích oslabil. Keňa je největší východoafrickou ekonomikou.

Výsledky voleb vyvolaly vlnu násilností

Volební komise 11. srpna oznámila, že Kenyatta získal podporu 54,27 procenta voličů, zatímco Odinga dostal 44,74 procenta hlasů. Podle volebních úřadů tak obhájil Kenyatta mandát o 1,4 milionu hlasů. K podobnému výsledku dospěli na základě vzorku z 2000 volebních místností i keňští pozorovatelé. Odinga však tvrdí, že výsledky z více než jedné třetiny volebních místností jsou chybné.

Video Studio ČT24
video

Afrikanista: 21 dnů na zveřejnění nálezu je pro Keňu nebezpečně dlouhá doba

Během střetů přívrženců opozice s policií bezprostředně po volbách zemřelo nejméně 28 lidí. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvádí sice méně obětí, ale upozorňuje, že během nepokojů byla „závažně porušena lidská práva - policie při protestech a domovních zásazích představitele opozice bila a vraždila“.

Povolební násilí v Keni vzbudilo obavy, aby se neopakovala situace z roku 2007. Během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo také kvůli volbám, zemřelo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600 tisíc bylo nuceno opustit své domovy.