Ukrajinská tajná služba zadržela ruskou novinářku, vyhostila ji ze země

Ruská televizní stanice Pervyj kanal oznámila, že její zpravodajka Anna Kurbatovová byla unesena v centru Kyjeva. Zřejmě ji zadrželi pracovníci ukrajinské tajné služby SBU, uvedla stanice. Podle SBU šlo o propagandistku – novinářka už byla vyhoštěna ze země.

„Anna Kurbatovová byla unesena v centru Kyjeva, nemůžeme se s ní spojit,“ oznámila ruská televize ve zprávách. „Naši kolegyni zadrželi neznámí lidé nedaleko jejího domu, posadili do auta a odvezli ‚neznámo kam‘. Podle našich informací zadrželi Annu Kurbatovovou pracovníci SBU,“ dodala hlasatelka.

Pervyj kanal v této souvislosti uvedl, že poslední materiály Kurbatovové se týkaly situace na Ukrajině. V úterý prý dokončila reportáž o pronásledování novinářů v této zemi a několik dní předtím se vysílala její reportáž o přehlídce ke dni nezávislosti Ukrajiny, která se v Kyjevě nelíbila.

„Únos novinářky (…) a její nucená deportace do Ruska zjevně není náhodný incident, ale úmyslná provokace, spuštěná ukrajinskými silovými složkami a radikálními nacionalisty,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí s připomínkou, že o den dříve osobní údaje Kurbatovové zveřejnil server Mírotvůrce, spravovaný ukrajinským ministerstvem vnitra.

O únos nešlo, tvrdí ukrajinská tajná služba

Zadržení Kurbatovové listu Ukrajinska pravda potvrdila mluvčí SBU Olena Hitljanská s tím, že momentálně se vyřizují dokumenty pro vyhoštění novinářky z Ukrajiny do Ruska. „To se stane každému, kdo si dovolí pomlouvat Ukrajinu,“ řekla. Zprávy ruských médií o únosu Hitljanská označila za hloupost, vše se podle ní odehrává v rámci zákona.

Ukrajinska pravda poznamenala, že Kurbatovovou po reportážích, líčících ukrajinskou realitu v temných barvách, označil server Mírotvůrce za „nepřítele Ukrajiny“.

Server Mírotvůrce se loni dostal do povědomí zveřejněním osobních údajů asi 4000 novinářů, akreditovaných u proruských separatistů na východě Ukrajiny, včetně českých žurnalistů. Tento krok vyvolal kritiku a protesty Západu, nad serverem ale drží ochrannou ruku ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.

V roce 2014 byli na Ukrajině zatčeni dva ruští novináři z armádní televize Zvězda, ale mohli se vrátit do Moskvy. Letos v polovině srpna úřady vyhostily ruskou televizní zpravodajku Tamaru Něrsesjanovou. Vysílání několika desítek ruských televizí je na Ukrajině zakázáno.